Multiverse'ten Image Universe'e: Çizgi roman dünyasından farklı evrenler

Çizgi romanlarını okumaktan, uyarlama filmlerini izlemekten ve maceralarını takip etmekten keyif aldığınız süper kahramanların, kurtarmakla yükümlü oldukları evrenlerden bazılarına göz atıyoruz.

23-24-25 Eylül’de ilki gerçekleşecek olan İstanbul Comics and Arts Festival şerefine, çizgi roman dünyasına küçük bir yolculuk yapalım istedik. Sayısız süper kahramanın var olduğu birbirinden farklı özelliklerdeki evrenler arasından öne çıkanları ele aldığımız bir seçki hazırladık.

multi

Multiverse
DC Comics

DC Comics karakterleri The Flash, Wonder Woman, Superman, Batman ve dahasının hikayesinin geçtiği evren olan Multiverse, kozmik yapısıyla öne çıkan birçok farklı gezegenin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Birçok gezegenin aynı kaderi paylaştığı Multiverse’de, evrenin yapısına dair sık sık değişiklikler de oluyordu. Golden Age (Altın Çağ), Silver Age (Gümüş Çağ), Crisis on Infinite Earths (Sonsuz Dünyaların Krizleri), Modern Age (Modern Çağ) ve 21st Century (21.Yüzyıl) dönemleri ile bilinen Multiverse, DC Comics hikayelerinin çok büyük bir kısmına ev sahipliği yapması sebebiyle, çizgi roman aleminin en önemli evrenlerden biri olarak da sayılıyor. Multiverse, ayrıca, çizgi roman ve animelerde de farklı kombinasyonlar ve hikayelere özel uyarlamalarla da yer almıştı.

bizzaro-world

Bizarro World
DC Comics

1950’lerin sonunda ilk kez DC Comics’in Superboy’unda gözüken Bizarro karakteri, Superman’in Bizarro World’deki karşılığı olarak yaratılmıştı. Aynı şekilde Batman’in de Batzarro karakterinin olduğu Bizarro World, 1960’ların sonunda yaratıldı. Küp şeklinde olan ve htraE ismiyle de anılan Bizarro World’de ana karakterin yanı sıra arkadaşları ve birçok kötü karakter de yer alıyordu. DC Comics’in en ütopik evrenlerinden biri olan Bizarro World; çeşitli televizyon serileri, video oyunlarında kullanılmış ve hatta geçtiğimiz yıl yayınlanan Lego DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League filminde de görülmüştü.

imageunited

Image Universe
Image Comics

Image Comics’in Spawn, The Crow, Kid Supreme, Shaft, Captain Dynamo gibileri başta olmak üzere sayısız karakterinin hikayelerinin geçtiği evren olan Image Universe, 1992 yılından bu yana sayısız macera ile karşımıza çıkıyor. Kitapların yazarları ve çizerlerinin deIğişmesi olasılığına karşı sadece evrenin devamlılığını korumayı amaçlayan Savage Dragon’ın yaratıcısı Erik Larsen, böylece çeşitli karakterlerin evrenden ayrılmasını veya yenilerinin girmesini de olası kılıyor. Her çizgi romanın kendine özel şartlarla yarattığı Image Universe, karakterlerinin ilk büyük kesişmesini 2009’da sınırlı sayıda basılan Image United çizgi romanı ile yapmıştı.

Earth-616_0001

Earth-616
Marvel

Marvel Comics’in en popüler yazarlarından olan Alan Moore’un sıkça kullanılan numaralardan sıkılması ve daha yüksek ve farklı bir numara kullanmak istemesi ile seçtiği 616 rakamından doğan Earth-616, bugüne kadar Iron Man, Deadpool, Hulk, Thor, Saturnyne gibi karakterlerin maceralarının gerçekleştiği evrendi. Tıpkı yaşadığımız dünyada olduğu gibi ülkeler, politikacılar, sinemacılar, başkanlar ve daha birçok şeyin olduğu Earth-616, ayrıca birçok tarihi olaya da ev sahipliği yapıyor. Earth-616, Marvel Comics’in gelmiş geçmiş en çok macerasının geçtiği evren olma unvanını da taşıyor.

Scan1_zpsfbb4207a

Mongo
Flash Gordon

Çizgi roman dünyasının en kült karakterlerinden biri olan Flash Gordon’ın hikayelerinin geçtiği evren olan Mongo’nun ortaya çıkışı, tıpkı karakterin de olduğu gibi 1930’lu yılların başlarında olmuştu. Flash Gordon’ın iki yakın arkadaşı Dale Arden ve Dr. Hans Zarkov’la birlikte atıldıkları maceralar, Mongo gezegeninin dünyaya çarpma tehlikesine karşı koymak üzere buraya gitmeleri üzerine başlıyor. Bu gezegenin zalim kralı Ming The Mercilles’e karşı savaşan üçlü zaman zaman dünyaya geri dönüp, yeniden Mongo’ya gelerek maceralarına devam ediyordu. 1950’li yıllarda astronot olarak da karşımıza çıkan Flash Gordon, Mongo dışında birçok gezegene de yolculuk etmeye başlamıştı.

Çizgi roman kültürüne dair birçok detayın da yer alacağı İstanbul Comics and Arts Festival, ayrıca, yerli birçok çizgi roman çizerini ve yayın evini de ağırlayacak. Eğer siz de çizgi roman meraklısıysanız, mutlaka 23-24-25 Eylül’de Moda’daki Club Quartier’de gerçekleşecek İstanbul Comics and Arts Festival’ı ziyaret edin. Festivalle ilgili detaylı bilgi için buraya, bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.