Through The Window, fiziksel mekâna taşıyor: “ÇARK”

Mekân değişiyor, Through The Window aramıza sızıyor ve ÇARK başlıklı sergisiyle gördüğünüz anda kendinizi görülmüş hissedeceğiniz bir karşılaşmayı hedefliyor. Türkiye, Hollanda ve ötesinden queer sanatçı, aktivist, düşünür ve gece çalışanlarını dijitalde buluşturan; dayanışma ve işbirliği olanaklarını geliştiren Through The Window (TTW) projesi bu kez çevrimiçi ortamdan, fiziksel mekâna taşarak çarka çıkıyor.

Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkileri ile eş zamanlı ziyaret edilebilecek ÇARK’ta; birbirini destekleyen büyük bir topluluğun sevgisinin, rüyasının, hafızasının, aşkının, sınırsızlığının, çabasının ve inşasının kutlaması gerçekleşiyor. Farklı disiplinlerden sanatçılar benzer kapsayıcılıklarla ördükleri ağ içinde ve yakınlık kurmayı hatırlatan çeşitlilikleriyle bir araya gelmeyi kutluyor.

ÇARK boyunca Koli Art Space ve Karşı Sanat Çalışmaları’nda cevapsız sorulara, boşluklara ve çatlaklara yer bırakan samimi bir sorgulama alanı yaratılmaya çalışılıyor. Bedenin üretken rolüne ve onun (queer) arzularına hitap ediliyor. Sergi; sabit tanımlara meydan okuyan bir tavırla, çeşitli performans araçlarını kullanarak cinsellik ve toplumsal cinsiyetin bir ifadesini, politik bir hareket ve bir duyarlılık olarak queerliği araştırıyor.

Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkilerinin yanı sıra atölyeler, sanatçı konuşmaları ve kapanış partisi ile ÇARK, eylül ayına yayılıyor. Seçkilere dair detaylar hemen aşağıda:

Karşı Sanat Çalışmaları

Küratör: Melis Bektaş
2 Eylül – 1 Ekim
Asmalı Mescit, İstiklal Cd. No:108, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Katılımcılar: Ardıl Yalınkılıç, Emir Erkaya, Metehan Törer, Ünal Bostancı, SPNDEX, Vinita Gatne, Yasemin

Koli Art Space

Küratör: Elçin Acun & Yasemin
3 Eylül – 1 Ekim
Rasimpaşa Mh, Yurttaş Sk. No:14/A, 34716 Kadıköy/İstanbul
Katılımcılar: 71 cm canavar travesti Kiki ggNash, Andru Suarez Rojas, Anto Lopez Espinoza, Aroth & DRTY, ceytengri, Damla Şahinbaş, Efe Durmaz, Elçin Acun & Mert Çağıl Türkay, el1fkk, Eloy Cruz del Prado, Elyla, Onur Karaoğlu, Prins Chris, Syntia