Türkiye’nin yeni mezun sanatçı platformu BASE’in bu yılki sergisi kasımda

Yeni mezun sanatçı platformu BASE, bu yıl üçüncü etkinliğiyle karşımızda. 14-17 Kasım tarihlerinde Akaretler Sıraevler’de 25-27-29-31 numaralı binalarda düzenlenecek sergide güzel sanatlardan yeni mezunların işleri bir araya getirilecek. Amaç, genç yetenekleri tanıtmak ve sektörle buluşturmak.

BASE bu yıl, Türkiye’de 72 üniversitenin 2019 mezunlarından tam 1.575 başvuru almış. Seçici kurul değerlendirmesi sonucu BASE 2019 sergisinde 107 yeni mezun sanatçının 119 işi yer alacak. BASE 2019’un küratör Derya Yücel tarafından belirlenen teması “ŞİMDİ” olarak duyuruldu ve sergide resim, seramik, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, cam ve grafik tasarım gibi farklı alanlardan işler görülebilecek. 

Sıla Uğurlu
Ebru Bulut

Bu yılki versiyonda ilk kez önceki yılların BASE sanatçılarının güncel işlerinden oluşan bir sergi de düzenleniyor. BASELECTED adlı sergi, 2017 ve 2018’de seçilen Arek Qadrra, Aytuğ Aykut, Damla Yalçın, Dilara Göl, Duygu Aydoğan, Ece Kibaroğlu, Fatih Temiz, Hamza Kırbaş, Hina Barlas, İbrahim Erdoğan, Kübra Boy, Metin Alper Kurt, Ömer Sedat Yenidoğan, Seçil Büyükkan, Selen Tokgöz, Tevfik Altan Doyran ve Uğur Bişirici’nin işlerini gösterecek.

Üç gün sürecek BASE 2019 programında BASE Talks adı altında sanat dünyasından isimlerin konuşmacı olarak yer alacağı bir etkinlik dizisi  de mevcut. 14-15-16 Kasım’da 11:00-19:00 saatleri arasında W Studios’da  35 konuşmacıyla 20’ye yakın panel düzenlenecek. Konuşmacı olarak etkinliğe katılacak isimler arasında Beral Madra, Derya Yücel, Emre Zeytinoğlu, Erdil Yaşaroğlu, Ferhan İstanbullu, Guido Casaretto, Murat Pilevneli ve Pınar Öğrenci yer alıyor. Konuşmacıların tam listesi, program ve BASE 2019’a dair diğer tüm detaylara buradan ulaşmanız mümkün.