Tim Burton ve Danny Elfman ilk kez bir dizi için ortaklaşıyor

Danny Elfman, 1982 yılında ağabeyi Richard Elfman’ın yönetmenliğini üstlendiği Forbidden Zone’la başlayan film müziği yolculuğunda onlarca ödül kazanmış bir besteci. Birçok efsanevi yönetmenle çalışmış olan Elfman’ın atmosferik müzikleri, Tim Burton filmlerinde yüzlerce detayla birlikte kurgulanan eşsiz dünyanın da en önemli parçalarından biri. 

İlk olarak 1985 yılında Pee-Wee’s Big Adventure filminde güçlerini birleştirdiler, sonraki yıllarda Tim Burton filmografisinden (yapımcı ya da yönetmen olduğu) 15’i aşkın filmde birlikte çalıştılar. Beetlejuice, Edward Scissorhands, The Nightmare Before Christmas Batman ve Charlie and the Chocolate Factory gibi klasikleşmiş Tim Burton filmlerinin müziklerinden sorumlu olan Elfman, 2019 yapımı Dumbo uyarlamasında da besteleriyle yer almıştı. 

Müzisyen – sinemacı ortaklıkları denince akla gelen ilk örneklerden birine evrilen Elfman – Burton ikilisi için ufukta yeni bir proje daha belirdi. Üstelik bu kez dizi formatında! Netflix’te yayımlanacak  The Addams Family spin-off serisi Wednesday’in müzikleri de Danny Elfman’a teslim edildi. Dizinin tema müziğini tek başına besteleyecek Elfman’a, bölümler için yapılacak kompozisyonlarda daha önce Men In Black: International ve When We Rise filmlerinde de olduğu gibi Chris Bacon eşlik edecek.

Tim Burton - Wednesday

Ailenin büyük kızı Wednesday Addams’a odaklanacak dizinin tüm bölümlerini Tim Burton çekecek. Kendisi ayrıca yapımcılardan da biri tabii. Wednesday’i Nevermore Academy’de öğrenci olarak izleyeceğimiz dizide başrol, Jenna Ortega’nın. Annesi Moritica’yı Catherine Zeta Jones, babası Gomez’i de Luis Guzmán canlandırıyor. Geniş kadroda Gwendoline Christie ve Jamie McShane gibi tanıdık simalar da var. Sekiz bölümden oluşacak dizi, 2022’de Netflix’te olacak fakat net bir yayın tarihi henüz paylaşılmadı.

Beetlejuice 2 da yolda

1990’lardan beri sıklıkla gündeme gelen, 2015’te resmiyet kazanan fakat yine rafa kaldırılan Beetlejuice 2 filmi de artık gerçek olmaya çok yakın. Michael Keaton, Geena Davis, Alec Baldwin ve Winona Ryder’lı orijinal kadrodan kimlerin geri döneceği merak konusu. Ama filmle ilgili bilinen detaylardan biri, müziklerin bir kez daha Danny Elfman tarafından bestelendiği.