Tim Burton harikası “Beetlejuice”un çekimlerini konu eden bir belgesel

The Documentary for the Recently Deceased belgeseli Tim Burton’ın korku komedi klasiği Beetlejuice’a farklı açılardan ve epey yakından bakıyor. Henüz yayın tarihi belli olmayan belgeselden ilk fragman geldi bile. 

1988’de Michael Keaton ve Winona Ryder’ın başrolünde oynadığı Beetlejuice’u merkeze alan belgesel, filmin özel efekt çalışmalarını inceliyor, kullanılan stop-motion tekniğini anlamaya çalışıyor ve sahne arkasına dair nadide arşivi gün yüzüne çıkarıyor. Filmin yapımının tüm aşamalarına odaklanan belgeselin yönetmeni, Fransız sinemacı Fred China. Yönetmen, fragmanda da gördüğümüz üzere filmde set  çalışanlarıyla röportajlara da yer vermiş. Röportaj yaptığı isimlerin arasında set amiri Cheryl Carasik, sanat yönetmeni Tom Duffield ve Oscar ödüllü makyaj sanatçıları Ve Neill ve Steve Laporte var. Ayrıca filmin çekildiği East Corinth bölgesi sakini Sarah Williams Polli de röportaj verenler arasında. 

Tam adı The Documentary for the Recently Deceased: The Making of Beetlejuice olan belgesel, birkaç yıl önce Kickstarter ile fonlanmıştı. Her ne kadar yayın tarihine dair resmî bir açıklama olmasa da şu sıralar belgeselin son hali üzerine çalışıldığı gelen haberler arasında. 

Yazı: Işıl Saykan
K