Tinariwen arşivlerinden 30 yıllık çöl blues’u

Sahra Çölü’nden yayılan Tuareg müziğini dünyaya tanıtan grupların başında gelen Tinariwen, senenin başından bu yana 2000’lerin başlarından kayıtlarını remastered veriyonlarıyla paylaşıyor. Sırada bir başka nostalji girişimi var: Grubun müziğine aşina olanlar için de keşiflik bir yayın olacak Kel Tinariwen. 


70’lerin sonlarından bu yana birlikte üreten Tinariwen’in 1992’de Mali’de yalnızca kaset formatında basılan Kel Tinariwen albümü, ilk kez geniş kitlelere ulaşacak. Wedge etiketiyle 4 Kasım’da yayımlanacak albümle aynı gün Aman Iman: Water Is Life (2007) ve Imidiwan: Companion (2009) kayıtları da cilalanmış versiyonlarıyla yeniden piyasaya çıkacak.

Tinariwen lideri Keltoum Sennhauser, kasetlerin grubun tarihinde özel bir yerde konumlandığını; uzun süreler bir iletişim aracı işlevi gördüğünü belirtiyor. Tuareg kültüründe bir ortak bilinç yaratmak ve ileriye gitmek konusunda kasetlerin kilit rol oynadığından bahsediyor. 2000’lerle birlikte batılı plak şirketleri ve prodüktörlerin Afrika’nın farklı köşelerinden müzisyenleri keşfedip hem geçmiş hem güncel kayıtlarını yayımlamasında da kıtaya yapılan seyahatlerde toplanan kasetlerin fitili yaktığı malumunuz. Awesome Tapes From Africa kurucusu Brian Simkowitz’le yaptığımız, konuyu detaylandıran röportajı da yeri gelmişken meraklıları için buraya bırakalım.

İlk kez dijital platformlara ve kaset dışı fiziksel versiyonlara taşınacak Kel Tinariwen albümünden bir parça da dinlemeye açıldı. 5 dakikalık kıvrak ve hipnotik bir şarkı “Arghane Manine”. Tinariwen müziğinin imza unsurlarının hepsini barındırıyor. Aynı zamanda albümün kapanış şarkısı olan “Arghane Manine”, hemen aşağıda.