Tiyatro ekipleri online olarak neler yapıyor?

27 Mart Dünya Tiyatro Günü…  Bu sene ne yazık ki Covid-19 etkisiyle hiçbir oyunu tiyatro salonlarında izleyemiyoruz. Peki bu corona virüsü salgını günlerinde neleri online izleyebiliyoruz ya da tiyatro ekipleri neler yapıyor?

Yazı: Hande Sönmez

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu; Şark Dişçisi, Romeo ve Juliet, Canbazın Cenazesi ve daha pek çok oyununu online olarak erişime açtı. Buradan izlenebilen oyunların içinde çocuk oyunları seçkisi de bulunuyor.

Kumbaracı50

16 Mart 2020’de “Kapı Açık Kalmış” diyerek hafta içi her gün YouTube kanalından tiyatro yayını yapacağını duyuran Kumbaracı50 ekibi sekizinci canlı yayını geride bıraktı. Her gün 20.30-22.00 saatlerinde konuklarıyla tiyatro severlere keyifli bir sohbet sunuyor.

Mekan Artı

Mekan Artı da 19 Mart itibariyle her perşembe geçmiş yıllarda sahne almış bir oyununun arşiv için yapılmış çekimlerini izleyicinin erişimine açmaya başladı. Paylaşılan ilk kayıt, 2013-2018 yıllarında sahnelenmiş 80’lerde Lubunya Olmak oldu. En genci bugün 50 yaşında olan dört transın Türkiye’de lubunya olmanın genel ve özel tarihini anlattığı oyunu buradan izlemek mümkün. Devamı için de takipte kalınız.

Bam İstanbul’dan art arda kısa oyunlar

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin ve Kader Can gibi oyunların yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu, son 10 günde 2 kısa oyun kaleme aldı. Ege Evde isimli kısa oyununu Melis Öz, Geçen Yaz isimli kısa oyununu ise Barış Gönenen ve Canan Atalay okudu. Bam İstanbul’un IG TV’sinde yer alan oyunlardan Ege Evde ayrıca 25 Mart Çarşamba günü Açık Radyo’da da yayınlandı.

DasDas’tan Radyo Tiyatrosu

DasDas ekibi de karantina günlerini farklı içeriklerle besleyen ekiplerden. Geçtiğimiz hafta Mert Fırat kendi Instagram hesabından Rivayet Radyosu’nun yeni hikayesini okudu. Yine Das Das yapımı olan ve Selen Uçer’in canlandırdığı 11 kadınla harikalar yarattığı Güle Güle Diva ise Vodafone TV’den izlemeye açıldı.

Gazete Müstehak

Bağımsız tiyatro ve kültür sanat Gazete Müstehak da haftada iki akşam YouTube hesabından “Evdeyiz” konseptli programlar yapıyor. Bugüne dek yayınlanan üç programda Yekta Kopan’dan Selen Öztürk’e Ebru Nihan Celkan’dan Funda Eryiğit’e tiyatro ve kültür sanat dünyasından pek çok isim Iraz Yöntem ve Güney Zeki Göker’in konuğu oldu. Program canlı yayınlanıyor.

Dünya Tiyatro Günü’ne özel iki Şehir Tiyatrosu oyunu online ve ücretsiz

Dünya Tiyatro Günü’ne özel olarak, çocuk oyunu Pollyanna ve Geç Kalanlar, buradan ücretsiz olarak tiyatroseverlerle buluşacak.

Kadro Pa ekibinin Macbeth Mutfakta’sı da Dünya Tiyatro Günü’ne özel olarak YouTube’da

Shakespeare’in Macbeth’inden uyarlanan Macbeth Mutfakta, 27 Mart’ta Kadro Pa YouTube hesabından erişime açık olacak. Şu anda sayfaya girip hatırlatma da oluşturabilirsiniz.

DÜNYADAN ÖRNEKLER

Muazzam Schaubühne prodüksiyonları online…

Berlinli çağdaş topluluk Schaubühne; her akşam bir oyununu ücretsiz olarak stream ediyor, hem de çoğu oyunu için İngilizce üst yazı özelliği de bulunuyor. 17 Nisan’a kadar sürecek olan online gösterimler programında 1 Nisan’da İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelendiğinde çok beğenilen Hamlet de var. Bu şöleni kaçırmayın.

Ayrıca Royal Opera House, New York Metropolitan Operası ve Napoli Teatro San Carlo opera ve bale gösterilerini ücretsiz olarak yayınlamaya başladı!