Tiyatro emekçilerine şiirle destek

Covid-19 salgını sebebiyle mart ayında perdeleri kapanan tiyatrolarda çalışanlara destek olmak üzere başlatılan “Dayanışmanın 100’ü Şiir” platformuna 100 sanatçı şiir okuyarak katıldı. dayanismanin100usiir.org web sitesi üzerinden erişilebilecek olan şiirlerin yanı sıra aynı sayfa üzerinden toplanan bağışlar da tiyatro emekçilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak.

Ali Düşenkalkar, Bahar Çuhadar, Çağlar Çorumlu, Emre Feza Soysal, Mehmet Sarıca ve Tilbe Saran öncülüğünde kurulan “Dayanışmanın 100’ü Şiir” platformu; Covid-19 sebebiyle işsiz kalan ve oyun başına aldığı gündelikle hayatını sürdüren iki binden fazla tiyatro çalışanına destek olmayı amaçlıyor. Platformun web sitesinde; ücretsiz olarak dinlenebilen şiirlerin yanı sıra; 50 TL’den 1000 TL’ye kadar destek paketleri de yer alıyor. 

“Birlikte Kart” haftalık dağıtılacak

Şiirlerin ücretsiz olarak erişime açıldığı dayanismanin100usiir.org adresi üzerinden toplanacak bağışlar, tiyatro emekçilerine haftalık 250 TL’lik “Birlikte Kart” temin edilerek dağıtılacak. “Birlikte Kart” ile kullanıcılar gıda, hijyen ve eczane masraflarını, fatura ödemelerini pos cihazı geçen işletmelerde karşılayabilecek.

Atilla İlhan’dan Nazım Hikmet’e, Pir Sultan Abdal’dan Rıfat Ilgaz’a uzanan telif haklarının bağışlandığı 51 şairin şiirlerini tiyatrocular için seslendiren isimler arasında; Ayşenil Şamlıoğlu, Birce Akalay, Burcu Biricik, Çağlar Çorumlu, Demet Akbağ, Demet Evgar, Erdal Beşikçioğlu, Erkan Kolçak Köstendil, Genco Erkal, Haldun Dormen, Mehmet Aslantuğ, Mert Fırat, Metin Akpınar, Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Serra Yılmaz, Songül Öden, Şebnem Bozoklu, Tilbe Saran gibi isimler var.

Sanatçıların ortak çağrısı

Platforma destek veren sanatçıların ortak çağrısı da şu şekilde:
“Tiyatromuz tüm ekonomik, politik, toplumsal zorluklara inat; oyunlarıyla bize umudu, itiraz etmeyi, gülmeyi, sormayı, hatırlamayı, durup düşünmeyi, hayal kurmayı anımsatıyor. İnsanın bedeniyle, aklı ve hayal gücüyle yapabileceklerinin sınırı olmadığını, dişlerini tırnaklarına takarak gösteriyorlar. Şimdi mekanları kapalı, seyircilerinden uzaklar… Yarın, tekrar buluşabilmek için bugün tiyatro emekçilerine ‘yanınızdayız’ demek istiyoruz. Çünkü tam da şu felaket günlerinde fark ettiğimiz gibi sanatın olmadığı bir dünyada çıldırırdık… Tiyatrolarımız dirensin, yaşasın diye şimdi sıra sizde. Destek olun, tiyatro emekçilerinin yanında durun. Çünkü insan dayanışmayla yaşar…” 

Yazı: Hande Sönmez