Todd Haynes’den geçmişin ve gerçeğin muallaklığı üzerine: “May December”

Bir kişiyi tam anlamıyla tanımak, ya da en azından anlamak imkânsız mıdır? Carol, Mildred Pierce, I’m Not There, Velvet Goldmine gibi şahaneliklerle bezeli kariyeriyle yaşayan en heyecan verici yeteneklerden biri olmayı sürdüren, New Queer Cinema hareketinin önemli temsilcilerinden olan Todd Haynes; yeni projesi May December’ın anlatısını bu sorunun ekseninde şekillendiriyor. Önümüzdeki Cannes Film Market’te (Marché du film de Cannes) sektör profesyonellerine tanıtılacak çiçeği burnunda projeden hem ilk detaylar gün yüzüne çıktı hem de başrol oyuncuları belli oldu.

Lucy in the Sky’dan bu yana izleme şansı bulamadığımız Natalie Portman ve Haynes’in favori oyuncuları arasında yer alan, daha önce 3 filminde (Safe, Far from Heaven, Wonderstruck) rol verdiği Julianne Moore, öykünün merkezindeki Gracie Atherton-Yu ile Elizabeth Berry karakterlerine hayat verecekler. Samy Burch and Alex Mechanik’in yazdığı öykü, yine Burch tarafından senaryo formatına çevrilmiş.

Grace (Moore) ile kendisinden 23 yaş küçük partneri Joe’nun bir dönem gazete manşetlerini süsleyen ilişkilerinin üzerinden 20 yıl geçmiştir. Çift, ikiz çocuklarının lise mezuniyetine hazırlanırken, bir filmde kendisini canlandıracak olan Hollywood yıldızı Elizabeth (Portman), Grace’i daha iyi tanımak amacıyla girdiği hayatlarını altüst eder. 

Ailenin dinamikleri dışarıdan gelen bu bakış nedeniyle etkilenmeye, henüz 36 yaşındaki Joe geçmişinde yaşananları sorgulamaya başlar. May December’ın iki kadın arasındaki benzerlikler ve farklılıkları paralel şekilde işleyeceği, gerçeğin keşfi ve hikâye anlatımı üzerine düşünmeye davet eden bir yapısı olacağı söyleniyor. Haynes, senaryonun karakterlerini keşfe olanak tanıyan gözlemsel sabrından özellikle çok etkilendiğini belirtiyor.

Film Market bölümüne konuk olacak yönetmenin Cannes semalarına uçacak olmasının tek nedeni May December değil aslında. Yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştığı The Velvet Underground belgeseli, yarışma dışı seçkide yer alarak ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Kendisi aynı zamanda, caz müzisyeni Peggy Lee’nin hayatını konu edecek biyografik film Fever için çalışmalarını sürdürüyor.