Todd Phillips’ten “Joker”ın yarattığı etkiye dair açıklamalar

2019’un en çok konuşulan filmlerinden Joker, yakaladığı rekor başarı ve diğer çizgi roman uyarlamalarından ayrılan yönleriyle hâlâ gündemi meşgul ediyor.

Filmin yönetmeni Todd Phillips, daha önce “Biz bir Joker canlandırmıyoruz; bu bir Joker’e dönüşme hikâyesi, bu ardındaki insanla ilgili”, açıklamasıyla filmin orijin hikâyesinde hiçbir çizgi romana bağlı kalmadıklarını söylemişti.

Phillips, geçtiğimiz günlerde Deadline’a yaptığı açıklamalarında da filmin gişedeki başarısının, Joker’ın DC evreninde Batman’in düşmanı olmasından gelen fanlarıyla ilgili olmadığını söyledi: “Demek istediğim, filmde gerçekten insanlarla rezonansa giren temalar var. Hiçbirimiz R dereceli bir filmin dünya çapında 1 milyar doların üzerinde hasılat yakalayacağını düşünmüyorduk. Ama bence içindeki temalar gerçekten yankı uyandırdı. Scott Silver’la filmi birlikte yazarken istediğimiz şey, bu çizgi romanla ilgili anlamlı bir şey yapmaktı, 2016’da yazmaya başladığımızda gerçekten yaşananlara hitap eden bir şey yapmak istiyorduk. 2017’de ülkemizde neler olduğu oldukça açık ve gerçekten Joker’ı merhamet kaybı ve dünyadaki nezaket eksikliği hakkında bir film yapmak için kullanmak istedik.”

Filmle neredeyse dünyanın her yerine gittiğini söyleyen Phillips, buralarda izleyicilerle konuşurken bazılarının filmi “bir Amerikan davası” olarak gördüğünü ve bazılarının da bunu merhamet eksikliği, zenginlik ve eşitlik sorunları ile ülkelerinde olup bitenlerin aynası olarak gördüklerini söyledi.

Filmle ilgili bir başka açıklama da Joker filminin yapımcısı Kevin Smith’ten geldi. Smith, Fatman Beyond‘un podcastinin son bölümünde, ilk planlanan final sahnesinin farklı olduğunu söyledi. Bu alternatif finalde, Joker’in Bruce Wayne’in ailesini ve sonra Bruce’u öldürdüğünü açıkladı: “Joker, Thomas ve Martha Wayne’i öldürür ve döner. Çocuk (Bruce Wayne) çığlık atıp ağlar ve Joker geri döner, omuz silker ve çocuğu vurur. Kredi.”

Todd Phillips’ten, Smith’in söylediklerine dair henüz bir açıklama gelmese de bu alternatif son Batman‘in hiç var olmadığı bir dünyayı işaret ediyor.

Yazı: Mine Metin