Tolga Özuygur’un favori 7 sihirbazı #rastgele

Bilgisayar oyunu programcısı, illüzyonist ve robotik / giyilebilir teknoloji tasarımcısı Tolga Özuygur, YouTube kanalı Hallederiz’de zihin açıcı olduğu kadar da eğlenceli içerikler paylaşıyor. Özuygur, Rastgele köşemiz için favori 7 sihirbazını yazdı. Buyrunuz…

Sihirbaz dediğiniz zaman insanların genelde ilk düşündüğü, sahnede gösteri yapan smokinli bir adamdır. Çirkin bir müzik eşliğinde mendiller bastona dönüşür, çiçekler renk değiştirir falan. Ben de size bunun tam tersi olan favori 7 sihirbazımı listelemek istedim.

James Randi

James Randi inanılmaz bir illüzyonist olmasının yanında daha çok başlattığı “1 million dollar challenge” ile tanınmakta. Bu yarışmanın çok basit bir kuralı var, eğer kontrollü bir ortamda bilim insanları ve sihirbazlardan oluşan bir jüri önünde doğaüstü bir yetenek sergileyebilirseniz; sorgusuz sualsiz 1 milyon dolar kazanıyorsunuz. Seneler içinde binlerce kişi katılmış olmasına rağmen yarışmayı kazanan olmadı. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz James Randi’nin yakın zamanda çekilmiş bir “An Honest Liar” biyografisi mevcut, izlemenizi tavsiye ederim.

Bonus: Amerika’da binlerce kişiyi doğaüstü güçleri olduğunu iddia ederek dolandıran James Hydrick’in canlı yayında karşısına çıktığı bu video inanılmaz.

Penn & Teller

Penn & Teller neslimizin en önemli sihirbazlarından sayılabilir. Çoğu illüzyon rutininin bin senedir kullanılan benzer prensipler üzerine kurulmasından çok sıkıldıkları için başlattıkları “Fool Us” isminde bir yarışma var. Bu yarışmaya dünyanın her yanından katılan sihirbazlar geliştirdikleri yeni metotları kullanarak Penn & Teller’ı kandırmaya çalışıyor. Yani yarışmayı kazanabilmek için iki illüzyon ustasını kandırabilecek tamamen yeni bir teknik geliştirmiş olmanız gerekiyor. Programı sezon sezon çeşitli kaynaklardan bulabilirsiniz ama çoğu bölüm YouTube’da da mevcut.

Şurada ise aslında hiç sevmedikleri klasik “Cups & Balls” rutinini kendi tarzlarında yaptığı bir videoyu izleyebilirsiniz.

Shin Lim

Burada da Shin Lim’in çok klasik bir stilde sunduğu bir rutin ile Fool Us yarışmasında Penn & Teller’ı delirtmesini izleyebilirsiniz.

Fay Presto

Bir gün Londra’ya gidersem yapacağım ilk şey Fay Presto’yu izlemek olacaktır sanırım. 

Tom Mullica

Tom Mullica bence komedi illüzyonu alanındaki en önemli sihirbazlardan biriydi, kendisini ne yazık ki bir kaç sene önce kaybettik. Paylaştığım videoda rahatsız edici sayıda sigara içeren en popüler rutinlerinden birini izleyebilirsiniz.

Bob Arno

Bob Arno sahnede yankesicilik yapan bir sihirbaz. Cebinizdeki cüzdanı çalmaktan bahsetmiyorum, gönüllü olarak sahneye çıkarsanız boynunuzdaki kravattan belinizdeki kemere kadar size farkettirmeden alacaktır. National Geographic’de Bob Arno ile sokaktaki gerçek yankesicilerin peşine düştükleri müthiş bir belgesel mevcut.

Derren Brown

Derren Brown’ı Bob Arnonun psikolojik manipülasyon konusunda uzmanlaşmış bir versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Sahne şovlarını izlemenizi tavsiye ederim, ama burada dükkân dükkân gezip para yerine boş kağıtlarla ödeme yapmaya çalıştığı bir videoyu paylaşacağım.