Tom Morello ve Pussy Riot’ın direnişçi ruhu aynı potada birleşti: “Weather Strike”

Müziğini, kendine has söylemi ve aktivist ruhuyla harmanlayan Tom Morello ve Rusya’nın protest punk grubu Pussy Riot direniş ateşini körükleyen ortak çalışmalarıyla karşımızda. “Weather Strike” isimli yeni parçada değişim temelli başkaldırı arzusu ön planda.

Rage Against the Machine gitaristi Morello, bu iş birliğinde, yıllar içinde aşina olduğumuz; kendine özgü gitar rifflerini, Pussy Riot’ın punk kökeninden taviz vermeyen duruşuyla bir araya getiriyor. İlk etapta “I’m sorry I just puked on your police suit” (Özür dilerim, polis üniformana kustum) sözleri ile dinleyiciyi uyanışa geçiren “Weather Strike”, İngilizce’nin yanı sıra Rusça sözlere de sahip. Mesajını iki farklı dilin kesişimi üzerinden iğneleyici bir üslupla aktaran şarkı, bireyler üzerinde tahakküm kuran bütün otoritelere karşı direniş niteliğinde.  

Dinlemeye açtıkları üretimlerinin Morello ile olan dostluklarını yansıttığını söyleyen Pussy Riot’tan Nadya Tolokonnikova, aynı zamanda, son parçalarını Rusya’nın geleceğine yönelik bir umut ışığı olarak görüyor.  

Polis şiddetinin ve eşitsizliklerin olmadığı bağımsız bir sistem ütopyasına gönderme yaptığı şarkıya dair konuşan Tolokonnikova, aynı düzlemde buluştukları Morello ile yaptıkları çalışmayı şöyle anlatıyor: “Tom ve ben daima siyaseti müziğimizle, tıpkı bir Möbius şeridinin iki farklı ucu gibi, ortak bir çizgide birleştirdik. Arkadaşlığımızın yanında, onunla birlikte üretmek ayrı bir onur. Tom ile birlikte çalıştığımda kendimi güçlü, yetkin, desteklenmiş ve saygı duyulmuş hissediyorum. Bir anlamda devrimsel bir sanat ordusunun önemli bir parçasını oluşturan sahici müttefikler ve yoldaşlar gibi görüyorum bizi.” 

Tekliler hâlinde bağımsız işlerini de yayımlamaya devam eden Pussy Riot, yakın zamanda Dorian Electra ve Siiickbrain gibi isimlerle müşterek üretimlerde bulunmuştu. Müzikal işlerinin dışında ise iki grup üyesi, Lucy Shtein ve Masha Alekhina’nın Putin karşıtı Alexei Navalny’ye gösterdiği destek sonucu ev tutsaklığı devam ediyor. Tüm politik baskılara rağmen, Pussy Riot çıkış tarihini 2021 sonu olarak belirledikleri stüdyo albümlerini yayımlamayı hedefliyor.  

Yazı: Kerem Eyüboğlu


Yükleniyor...