Tom Morello’dan kahramanına selam: “You Belong To Me”

Rage Against The Machine gitaristi Tom Morello, solo projesi The Nightwatchman’in şimdiye dek hiç yayımlanmamış bir şarkısını kliplendirdi. “You Belong To Me” isimli Morello şarkısı, müzisyenin kariyeri boyunca yaptığı gibi, toplumsal adaletsizliğe karşı ses yükseltiyor.

Şarkının sözleri, Morello’nun daha önce de çeşitli röportajlarında hayranlık ve minnetlerini dillendirdiği Nat Turner’a selam çakıyor. 1831 yazında Virginia’daki köle isyanını örgütleyen Turner, dört gün süren başkaldırının ardından tutuklanmış ve idam edilmişti. Tarihe “Nat Turner İsyanı” olarak geçen olaylar uzun yıllardır edebiyat, sinema ve müzik anlatılarına konu olmaya devam ediyor. 2016’da Sundance’ten Jüri Özel Ödülü ile ayrılan The Birth of a Nation filmi bunun en yakın örneklerinden biri. Başta Tupac Shakur olmak üzere J. Cole, Kendrick Lamar ve birçok hip hop yıldızı da Nat Turner ismini röportajlarında ve şarkılarında birçok kez zikretti ve kahramanlaştırdı.

“You Belong To Me” şarkısı da Nat Turner’ın fitilini yaktığı isyan ateşini harlıyor. Morello, şarkı sözleri ve video kliple birlikte “Artık yeter!” mesajı vermek istediğini söylüyor. Folk tınılarına yaklaşan hissiyatı ve çarpıcı video klibiyle “You Belong To Me”nin derdini açık ve net bir şekilde anlattığı ortada.