Tori Amos’un kendine özel cehenneminden parçalar

Kuşağının en dikkat çeken, özenli, kendisine olduğu kadar çevresine ve çevresindekilere de duyarlı müzisyenlerinden biri olan Tori Amos, 4 yıllık bir aradan sonra 16. stüdyo albümüyle geri dönüyor.İngiltere’nin güney batısındaki Cornwall’da yazılan Ocean to Ocean, Amos’un 1992’deki ilk albümü Little Earthquakes‘ten bu yana en kişisel kayıtlarından biri olarak tanımlanıyor. Basın açıklamasında  Amos’un eşi Mark, kızı Tash ve onun erkek arkadaşı ile geçirdiği karantinadan yansımalar ve içsel gözlemlerle dolu, kişisel bir krize çarpan bir albüm vurgusu var.

Amos’un son stüdyo albümü olan Native Invader (2017), müzisyenin geçmişinden ilham alan hikâyelerden, Tennessee yolculuğundan, Donald Trump’ın yükselişinden ve annesinin felç geçirmesinden izler taşıyordu. “Kendi özel cehennemim” olarak tanımladığı yerden filizlenen Ocean to Ocean ise daha da içe dönük ve duygusal. Dibe inmenin, kendinizi yeniden ve yeniden yenilemenin evrensel bir anlatısını sunuyor. Hem coğrafi hem duygusal olarak bir yerinden olma hikâyesi de diyebiliriz.

Amos, Ocean to Ocean’ı “kayıplar ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair” bir kayıt olarak tanımlıyor. Yeni deneyimler ve ilham kaynakları için seyahat eden biri olarak bu karantina albümünde seyahate çıktığı yer ise aynı 5 yaşında yaptığı gibi kafasının içi olmak zorunda kalmış. Her daim yaptığı gibi cinsellik, feminizm, siyaset ve din temalarında bu albümde de gezinmeye devam ediyor. Yine kişisel olanla politik olanın birliğini vurgulamaktan çekinmiyor.

Karanlıktan çıkmak için şarkı yazmak

“Yeterince uzun yaşadığında; olmak istediğin anne, olmak istediğin eş ya da olmak istediğin sanatçı gibi hissetmediğini fark edebilirsin. Bunu değiştirmek için bulunduğun yerden yazman gerektiğini anladım. Kendime özel bir cehennemdeydim. Bu yüzden dedim ki, ‘O zaman buradan yazıyorsun, bunu daha önce yaptın!’”

Ayağa kalkmaya hazır olmadığında, yere oturmakla başlamayı öneren Amos’a göre bu kayıt, bulunduğunuz yerde sizinle birlikte oturuyor, özellikle de kayıp bir yerdeyseniz. Birisinin yaşadığı bir trajedi karşısında üzüntülerini nasıl atlattıklarına hayran olduğundan ve bundan büyülendiğinden bahsediyor. Sizle olduğunu samimiyetle hissettiren sözleriyle devam ediyor:

“Birisi gerçekten orada ‘Bittim’ diye düşünürken, o kişiye nasıl ulaşırsınız? Bazen bir hap ya da duble tekilayla ilgili değildir. Çamurun içinde birlikte oturmakla ilgilidir. Seninle çamurda buluşacağım.”

Tori Amos, Mayıs 2019’da ayında Resistance adlı 2. kitabını yayımlamıştı. The Light Princess adlı müzikalin söz ve müziklerini yazdı. ABD’nin en büyük cinsel saldırı karşıtı örgütü olan RAINN’in (Rape, Abuse and Incest National Network) ilk kamu sesi oldu ve Ulusal Liderlik Konseyi’nin üyesi olmaya devam ediyor. Geçen yıl 4 şarkılık Christmastide adlı bir Noel EP’si yayımlamıştı.

Ocean to Ocean albümü Decca Records etiketiyle 29 Ekim’de piyasaya sürülecek. Plak versiyonu ise 28 Ocak 2022’de piyasada.

Ocean to Ocean şarkı listesi:

1. Addition of Light Divided
2. Speaking with Trees
3. Devil’s Bane
4. Swim to New York State
5. Spies
6. Ocean to Ocean
7. Flowers Burn to Gold
8. Metal Water Wood
9. 29 Years
10. How Glass is Made
11. Birthday Baby

Yazı: Seda Karakaş