Tove Lo usulü 70’ler nostaljisi: 2 Die 4

Pop tınılı şarkılarına karanlık temaları gizleyen Tove Lo için uluslararası basında “İsveç’ten şimdiye dek çıkan en üzgün pop yıldızı” tanımları yapılıyor. Sonbaharda diskografisinin beşinci stüdyo albümünü yayımlayacak olan müzisyen, geri sayıma teklilerle devam etmekte.

Geçmişte parçalarına en büyük idolü Courtney Love’dan ilhamla grunge dokunuşları da katan Tove Lo, yeni albümüyle bir kez daha elektronik pop sularına bırakıyor kendini. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan “No One Dies From Love” ve “True Romance” parçalarını takiben üçüncü iştah açıcı olarak “2 Die 4” isimli parça dinlemeye açıldı. Bu şarkı, 2014’ten bu yana kendi parçalarını yayımlayan Tove Lo için bir ilk. Zira prodüksiyonunda ilk kez bir sample kullanılmış. Sample deyince de akıllarda digging yapılmış ve nadir bir kayıttan kesit alınmış gibi bir fikir canlanmasın. Onlarca yıldır sayısız prodüksiyonda ya da mashup’ta kullanılmış, Hot Butter’ın 1972 tarihli hiti “Popcorn”un akıldan çıkmayan melodisi, şarkının tansiyonunun yükseldiği anların zeminini oluşturuyor.  

Parçanın ânında ikonik olmasını arzuladığını söyleyen Tove Lo, “Popcorn” sample’ının bu hedefe ulaşmak için mükemmel olduğunu düşünüyormuş. Başka onlarca referansı zihinde canlandıran bir melodi kullanımı, nereden bakarsanız bakın enteresan bir tercih. Şarkıya yakışıp yakışmadığı konusunu bir kenara bırakırsak; algoritmalar ve kısa formül parçalar çağında anaakımda sık sık başvurulan, işlevselliği kanıtlanmış bir metot bir yandan da.

“2 Die 4” için müzisyeni Wonder Woman kılığında dağlık bir arazide dolanırken izlediğimiz bir video da çekilmiş. Daha önce Tove Lo ile “Thousand Miles” (2014) ve “True Romance” (2022) klipleri için de çalışmış olan Kenny Laubbacher yönetmen koltuğunda. Videonun nostaljik, seksi ve ikonik olmasını istediğini dile getiren İsveçli müzisyen, “Kocaman penisiyle yürüyen Wonder Woman enerjisine bayılıyorum.” cümlesiyle klibi yorumluyor.

14 Ekim’de Pretty Swede / Mtheory ortaklığıyla yayımlanacak yeni Tove Lo albümü Dirt Femme’de First Aid Kit, SG Lewis ve Channel Tres ile düetler de yer alacak. Kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

tove lo dirt femme

1- No One Dies From Love
2- Suburbia
3- 2 Die 4
4- True Romance
5- Grapefruit
6- Cute & Cruel [ft. First Aid Kit]
7- Call on Me (With SG Lewis)
8- Attention Whore [ft. Channel Tres]
9- Pineapple Slice (With SG Lewis)
10- I’m to Blame
11- Kick in the Head
12- How Long