Trentemøller, Brek ve bu hafta başka ne dinlesek?

Danimarkalı müzisyen Trentemøller yeni teklisiyle noise rock / synth pop sularına dalıyor. Brek, MUTSUZLAR adını verdiği albümünden bir tekliyi daha klibiyle birlikte paylaştı. Julie Doiron’un dokuz yılın aranın ardından kaydettiği ilk solo albümü de aramızda.

Tazecik albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

TEKLİ: Trentemøller – Dead Or Alive
(In My Room)

11 Şubat’a yeni albümü Memoria için randevu veren Trentemøller, üçüncü teklisiyle ısınma turlarını sürdürüyor. “Dead Or Alive” isimli yeni şarkısı, Trentemøller denince akla gelen tınılardan oldukça uzakta. Tekinsiz bir noise rock / synth pop denemesi. Akıllara Soft Moon’un ilk albümlerini getiren bir atmosferi var. İzleyeni tedirgin eden sekanslarla dolu klibi de Fryd Frydendahl tarafından çekilmiş.

ALBÜM: JARV IS – REMIX ED
(Rough Trade Records)

The French Dispatch müzikleri, otobiyografik kitabı derken Jarvis Cocker için oldukça hareketli geçen bir yılı geride bırakıyoruz. Son numarası JARV IS için hazırlanmış leziz remikslerle dolu bir derlemeyle kapatıyor 2021’i. Hot Chip, David Holmes & Keefus Ciancia, Pilooski & Jayvich, Greg Wilson gibileri JARV IS şarkılarına el atmış, favorimiz ise “Children of Echo”yu dans pistine fırlatan Tam Tam Hidrogenesse remiksi. 

Julie Doiron - I Thought of You
ALBÜM: Julie Doiron – I Thought of You
(You’ve Changed Records)

Kanadalı indie rock grubu Eric’s Trip ve Mount Eerie ile olan iş birliklerinden tanıdığımız Julie Doiron’ın dokuz yıl sonra gelen solo albümü. Yeni başlangıçları işaret eden, umutlu bir koleksiyon. Yumuşak melodiler, yüksek enerjili gitarlar ve müzisyenin puslu sesinden çıkan kırılgan vokal üslubunun tatlı bir birleşimi.

TEKLİ: Brek – Sarmaşık
(Dokuz Sekiz Müzik)

Brek, geçtiğimiz ay yayımladığı “gittim gördüm”ü takiben, yaklaşan üçüncü albümü MUTSUZLAR’dan, bu kez karanlıklara çağıran bir tekli fırlattı. Baş başa kalan piyano ve vokalin sadeliğinden güç alan, duygusunu çok hızlı bir biçimde karşıya geçirerek kalbi acıtan bir şarkı. İçinde hapsolacağını bile bile etrafını sessizce saran sarmaşıklara teslim olanlara. “sarmaşıkın Tunahan Emre Bilgin ve Alican İpek’in ellerinden çıkan bir klibi de var.

TEKLİ: The Bug & Jason Williamson – Treetop / Stoat
(Ninja Tune)

Henüz The Bug’ın son çılgınlığı Fire’ın etkilerini üzerimizden atamamıştık ki yeni güzellikler çıkageldi. Her daim karakteristik seslerle ortaklaşarak üreten The Bug, bu kez Sleaford Mods vokalisti Jason Williamson’a teslim etmiş mikrofonu. Sonrası da olaylar olaylar…

Pye Corner Audio - Entangled Routes
ALBÜM: Pye Corner Audio – Entangled Routes
(Ghost Box)

İngiliz sanatçı Martin Jenkins’in bilim kurgu film müziklerini, distopik gelecekleri ve perili dans pistlerinin sesini çağrıştıran elektronik müzik projesinden; 2016’da Stasis ile başlayıp 2019’da Hollow Earth ile devam eden albüm üçlemesinin sonuncusu. Ekolojik döngüden ilham alan parça adları ve yoğun sonik atmosferiyle oldukça kafa açıcı, etki derecesi yüksek bir kayıt.

EP: Saint Etienne – Her Winter Coat
([PIAS])

Saint Etienne ile rüyalarda buluşalım. Geçtiğimiz eylülde yayımladıkları I’ve Been Trying To Tell You’da olduğu gibi; yine hipnotik, yine büyülü, yine uzay boşluğunda salınıyormuş gibi hissettirerek gerçeklik algımızla oynayan 3 şarkılık bir Noel EP’si ile döndüler. İyi hislerle sarmalanacağınız garanti, kayda adını veren parça ise klipli. 

TEKLİ: Failure – Submarines 
(Failure Records)

90’lara kült mertebesine ulaşmış üç albüm bıraktıktan sonra 1997’de dağılan alternatif rock grubu Failure, 2014’te yeniden toplanmıştı. İkinci baharının üçüncü albümünü önümüzdeki haftalarda yayımlayacak grubun yeni teklisi, hem grunge hem progresif rock sevenlerin yüzünü güldürecek fikirler ve partisyonlarla bezeli.

Licorice Pizza
ALBÜM: Licorice Pizza (Original Motion Picture Soundtrack)
(Republic Records)

70’ler Los Angeles’ındaki bir banliyöde yaşayan iki gencin öyküsüne odaklanan, yolunu gözlediğimiz Paul Thomas Anderson filminin müzik havuzu. Türkiye’de 18 Mart 2022’de vizyona girmesi beklenen Licorice Pizza’da Nina Simone’dan David Bowie’ye, The Doors’dan Chuck Berry ve çok daha fazlasına uzanan 20 parçayı dinleyeceğiz; Jonny Greenwood’un yeni ve özgün bir bestesi de var. Nostaljik playlist düşkünleri kaçırmasın.

TEKLİ: Nick Cave & Warren Ellis – We Are Not Alone
(Invada Records)

CARNAGE’ın ardından, ortaklıklarından bu sene çıkacak ikinci uzunçalarla, yıllardır süren film müziği serüvenine geri dönen ikiliden yeni tekli. Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan La Panthère Des Neiges, Sibirya ormanlarında nadir bulunan bir kar leoparının izinden gidiyor. Huzurlu bir ninni gibi tınlayan parçanın, vahşi doğadaki komşularımızın görüntülerinden oluşan videosu da izlemeye değer.

TEKLİ: Kozmos x Lil Zey – Geçmişi Sil
(Street Soul!)

2021’in yerli sahnedeki en dikkat çekici çıkışlarından birini yapan Lil Zey ve İzmir rap dünyasının üretken isimlerinden Kozmos’la güçlerini birliği. İkilinin müthiş uyumuyla yakalanan flow, dolu dolu bir 3 dakikayı beraberinde getiriyor. Emrah Tarım imzalı klibiyle birlikte yayında.

R.A.P Ferreira - the Light Emitting Diamond Cutter Scriptures
ALBÜM: R.A.P Ferreira – the Light Emitting Diamond Cutter Scriptures
(Ruby Yatch)

Caz, soul ve psikedelik semalarında süzülen altyapıların üzerine bilinç akışı sözlerle inşa ettiği rap’inden son derece davetkâr, deneysel ve yaratıcı 11 parçayı daha dinlemeye açtı R.A.P Ferreira. 1 Ocak’ta yayımladığı Bob’s Son’ın ardından yıl içinde çıkardığı ikinci albüme açılışı yapan “Contrapuntal” favorimiz.

TEKLİ: Ryuichi Sakamoto – Tong Poo for JUNYA WATANABE
(Kab Inc.)

Japon besteci, piyanist ve prodüktör Ryuichi Sakamoto, 45 yıla yaklaşan kariyerinin ilk harikalarından biri olan “Tong Poo”yu yeniden yorumladı. Ünlü modacı Junya Watanabe’nin Bahar/Yaz 2022 kreasyonunu tanıttığı defile için.

EP: Shida Shahabi – Alvaret (Original Soundtrack)
(130701 / Fatcat)

Stockholm’de yaşayan besteci Shida Shahabi’nin Maria Eriksson-Hecht’in kısa filmi Alvaret için yaptığı besteler bir EP’de toplantı. Lars Von Trier’in prodüksiyon şirketi Zentropa çatısı altında çekilen filme eşlikçi beş bestesine yaylılar ve analog synthlerle hayat vermiş Shahabi. Dokunaklı ve tüyleri diken diken eden kompozisyonlarıyla, önümüzdeki yıllarda film müziği alanında adını daha çok zikredeceğimizin sinyallerini veriyor.

Richard Dawson & Circle - Henki
ALBÜM: Richard Dawson & Circle – Henki
(Domino Recording Co)

Finlandiyalı rock grubu Circle, İngiliz folk müziğinin en üretken isimlerinden Richard Dawson ile güçlerini birleştirdi. Sonuç: Mitoloji ve botanik evrenlerinden öyküler anlatan bangır bangır bir albüm. Yaratıcı düzenlemeler ve epik nakaratlara doyuyoruz, koyu yeşil hislere bürünüyoruz.

TEKLİ: The Soundcarriers – Waves
(Phosphonic)

60’ların Fransız popu, İtalyan film müzikleri, barok psikedelik tınılar ve daha nice alt türden ilham alan geniş ses paletinden seçmelerle, sekiz yıllık sessizliğini bozmaya hazırlanan Nottingham çıkışlı gruptan ilk tadımlık. Lodge 49 izleyenler parçaya aşina olabilir. Sevimli bir telaş içindeki ritim ve bas partisyonlarına eklenen flüt numaralarının rüzgârına kapılıp, git gide katmanlanan vokallerin etkisiyle bir neşe bulutunun içinde bulacaksınız kendinizi.

ALBÜM: Daedelus & Joshua Idehen – Holy Water Over Sons
(Albert’s Favourite Ltd.)

Los Angeles beat sahnesinin kendine has figürlerinden Daedelus’un soyut prodüksiyonları, sözü pek şair ve MC Joshua Idehen’le güçlerini birleştirirse nasıl olur? Holy Water Over Sons, pürüzsüz bir şekilde akıp giderken ağır duygular depreştiriyor. Sürreel seslerle gerçeklerin yükünü omzunuza bırakıyor Daedelus ve Joshua Idehen.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran