Soğuk, karanlık, suç: True Detective dönüyor

Yazı: Burcu Teker

Atmosferik sinematografisi, sürükleyici hikâye anlatımı ve çözülmesi zor karakterleriyle 2014’ten bu yana türün meraklıları üzerindeki etkisini diri tutan HBO yapımı suç draması True Detective, uzun bir aranın ardından Night Country adlı dördüncü sezonuyla geri dönüyor. Çekimleri Kasım 2022’de başlayan yeni bölümlerin yayın tarihi, ürpertici bir fragmanla duyuruldu. True Detective: Night Country, 14 Ocak 2024’te izlemeye açılacak.

Her sezonunda yeni bir öyküyü değişen oyuncu kadrosuyla işleyen antoloji serisi bu kez, yönetmenliğe ağırlık vererek bir süredir kamera önünden uzaklaşmış olan Jodie Foster ve Catch the Fair One (2021) ile ödüllere aday olan eski şampiyon boksör Kali Reis’ı buluşturarak beklentiyi yükseltiyor.

Soğuk ve karanlığın içine çeken Alaska ambiyansında; suçun, gizemli sembollerin ve kontrol altına alınması gereken garip olayların bulunan cesetlerle patlak verdiği kasaba, Foster ve Reis’ın karakterlerinin gerilimli ilişkisine emanet edilmiş dördüncü sezonda. Bu sert gerçeklik atmosferi dedektifleri, kendi kişisel yaşantıları ve iç çatışmalarına da açılan bir yola sokuyor en nihayetinde. Fakat dondurucu gerilim, ikilinin arasındaki hararetin oluşturduğu tezatla dahi kolay kolay çözülmüyor anlaşılan.

Nic Pizzolatto tarafından yaratılan, Moonlight (2016) ve The Underground Railroad (2021) gibi işlerde parmağı olan Barry Jenkins’in yapımcıları arasında olduğu dizinin son sezonunda yazar ve yönetmenlik koltuğunda, Tigers Are Not Afraid’in (2017) arkasındaki Issa López var. Finn Bennett, Fiona Shaw ve Christopher Eccleston’ın da aralarında bulunduğu bir oyuncu kadrosuyla hikâyenin zeminini sağlamlaştıran projenin yapımcılarından Daazhraii Johnson ve Tagnak Rexford’ın, dizide yer alan Alaska Yerli kültürü hakkında rehberlik veren bir İnyupik danışma konseyine liderlik ettiğini de söylemeden geçmeyelim.