Twitter’dan politikacıların kural ihlal eden paylaşımlarına önlem

27 Haziran Perşembe günü duyurulduğu üzere Twitter, kurallar ve politikaları kapsamında politikacıların hakaret içeren tweet’lerine özel bir uyarı işareti getirdi. Yeni uygulamaya göre bu tweet’lere, Twitter’ın şiddet içeren ve rahatsızlık veren tehditlere karşı kurallarını ihlal ettiğini belirten bir açıklama iliştirilecek. Kullanıcılar ancak bu uyarıya tıklayarak paylaşımları görebilecek.

Şirket herhangi bir politik taraf belirtmemek için işaretlenen tweet’leri kaldırmayacak. Twitter, bu güncellemeyi duyurduğu blog paylaşımında “Geçmişte bizim kurallarımıza aykırı olan bazı tweet’lere izin verdik çünkü bunların halkın yararına olduğunu düşündük. Fakat bu kararları ne zaman ve nasıl verdiğimiz net değildi. Artık ancak belli önlemler ile bu erişimi sağlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Twitter’ın bu açıklaması, Facebook ve YouTube üzerinden de daha önce yaşanan ifade özgürlüğü ve şirket kuralları ikilemine benzer bir durum sergiliyor. Facebook, içerik denetleme konusundaki kararlarını gözden geçirmek için bağımsız bir gözetim kurulu oluşturma sürecinde. YouTube da Neonazizm ve beyaz üstünlüğünü savunucularının videolarına bu kadar kolay erişim sağlanabilmesine şiddetli tepki gösteren kullanıcı şikayetlerinden sonra, bu videoları kaldırdı.

Twitter daha önce de nefret paylaşımlarını idare etmeye çalışırken taraf tuttuğuna dair suçlamalara karşı apolitik bir tavır sergilemeye çabalamıştı. Örneğin, Twitter üzerinden Kuzey Kore’yi nükleer savaşla tehdit eden ve bir haber kaynağına karşı aleni bir saldırı videosu yayınlayan Donald Trump’ın, şirket hüküm ve koşullarına aykırı olmasına rağmen paylaşımlarına izin verilmesine şikâyet edenler var. Fakat Trump ve daha birçok muhafazakâr, Twitter’ın sağcı paylaşımları kısıtlayarak muhafazakâr kullanıcılara karşı önyargılı olduğunu savunuyor. Şirket her seferinde bu açıklamaları reddediyor.

Hakaret içeren tweet’leri bir uyarı etiketinin arkasına gömmenin yanı sıra Twitter, bu paylaşımların bildirim, arama özellikleri gibi promosyon araçlarından da kaldırılacağını belirtti. Acaba Twitter farklı siyasi görüşlere olan hoşgörüsünü kullanıcılarına bu sefer kanıtlayabilecek mi?

(Yazı: Cansu Çubukçu)