Tycho ve bir gece kulübünün gizemli ışıkları

Yazı: Melis Tire

Yarattığı masalsı atmosferlerle içine dalması her daim büyük hazlar yaşatan elektronik dehlizler kurgulayan prodüktör ve besteci Tycho (Scott Hansen), yeni bir albüm duyurdu. Diskografisinin yedinci uzunçaları olacak yeni işine Infinite Health adını veren müzisyen, iştah açıcı olarak “Phantom” teklisini dinlemeye atı.

30 Ağustos’ta Mom + Pop ve Ninja Tune ortaklığıyla yayımlanacak albüm 10 parçadan oluşacak. Prodüktör koltuğunda Scott Hansen ile birlikte Grizzly Bear basçısı Chris Taylor ve Tycho gitaristi Zac Brown var. Infinite Health parçalarının fitilini ritmik unsurlarla yaratmış Tycho. Bunun da bugüne dek alıştığı şarkı yazımından ayrışan bir detay olduğunu belirtiyor.

İlk tekli “Phantom”, müzisyenin sonik dünyasına aşina olanlar için yanıltıcı olmayacak bir akıcılığa sahip. Yavaş yavaş genişleyen prodüksiyonu ve parıltılı synth tonlarıyla oturduğunuz yerde salınmaya karşı koyamayacağınız bir kurgusu var. Albümdeki parçalar arasında Tycho’nun en uzun vakitler geçirdiği kayıtmış aynı zamanda “Phantom”. Bas yürüyüşünü bir Juno synthesizer ile çalmış, bu da onun için bir ilk.

Parçanın ardındakileri şöyle özetliyor Tycho: 

“‘Phantom ile bir gece kulübünün ışıklarının bilinmeyen bir varlığıyla karışması gibi his yaratmak istedim. Varoluşun gizemine dair derin bir anlayışa kanal görevi gören değişken bir zekâ gibi.”

“Phantom”un video klibi de Pixel Flux mahlasıyla tanınan görsel sanatçı Ricardo Ponce ortaklığıyla hazırlanmış. Daha önce de Tycho için animasyonlar hazırlayan Ponce’nin işlerini, bizzat Scott Hansen kurgulamış ve ortaya aşağıdaki, ışık oyunlarıyla bezeli klip çıkmış.

Kariyerinde iki adet Grammy adaylığı bulunan Tycho’nun yeni albümü Infinite Health’in kapak görseli ve şarkı listesi hemen aşağıda.


Tycho 
Infinite Health

01- Infinite Health
02- Consciousness Felt
03- Phantom
04- Restraint
05- Devices
06- Infinite Health
07- Green
08- DX Odyssey
09-Totem
10- Epilogue