Üçüncü Kaleo albümüne doğru

İzlanda’yla bugüne kadar özdeşleşmiş büyük isimlerden kendini farklı kılan bir blues-folk tavrıyla 2012 yılında ortaya çıkan, Bon Iver ve Black Keys severlerce rağbet edilerek hızla yükselen Kaleo’nun Surface Sounds adını taşıyan yeni albümü için nefesler tutuldu. Elektra etiketiyle yayımlanacak Surface Sounds’a dair neler biliyoruz? Gelin, bir bakalım.

* Surface Sounds, Grammy adaylığı bulunan Kaleo’nun kendi adını taşıyan 2013 tarihli çıkışı ve grubu dünya çapında üne kavuşturan uzunçaları A/B’nin (2016) ardından gelecek üçüncü albümü.

* Pandeminin dünyayı etkisi altına almasının öncesinde, mart ayında, Kaleo Surface Sounds’un tanıtımı için yoğun bir çalışma içerisindeydi. Albümün 5 Haziran’da yayımlanacağı, temmuzdan ekime uzanan devasa bir turneyle duyurulmuştu. Fight or Flight turnesi bir sonraki bahara ertelendi. Surface Sounds’un yayın tarihini ise henüz net olarak bilmiyoruz. Ama Kaleo paylaştığı duyuruda bu tarihin çok da uzakta görünmediğini söylüyor.  

* Şimdiye kadar albümden dört tekli yayımlandı. Surface Sounds’un tadını almaya 2020’nin ilk ayında, “I Want More” ve “Break My Baby” ile başladık. Ardından martta “Alter Ego” ve nisanda “Backbone” teklileri paylaşıldı.

* Solist Julius Son’un Chris Cornell-vari bir enerjiyle kitleleri arkasından sürükleme gücüne sahip vokal hareketlerine dair tüm isteneni dinleyiciye veren “Break My Baby”, kışkırtıcı gitar riffleriyle de Kaleo’nun imza tınılarını sürdürdüğünün teminatıydı.  

* Kaleo, “Alter Ego” teklisiyle ise Surface Sounds’un barındırdığı bir başka yenileyici enerjinin ipuçlarını verdi. Sıkı bir çığlıkla açılan “Alter Ego”, Julius Son’un dediğine göre albümdeki klasik rock’n’roll damarının en önemli temsilcisi.

* “Senin omurgan nerede kardeşim?” lirikleriyle akla kazınan “Backbone”, melankolinin derinliklerine sürükleyen bir girizgâhın ardından duyguları şiddetlendiren, gürültü ve ısdırap çıtasını yükselten seyriyle dinleyicisini sımsıkı saran bir parça.

* Julius Son, geride bıraktığımız iki seneyi yolda ve dünyanın farklı yerlerindeki çeşitli stüdyolara kapanarak geçirdi. Surface Sounds’un blues, folk ve rock üçgeninde nefes bulan şarkılarının Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’nın çeşitli noktalarında kaydedildiğini söyleyebiliriz.

* Müzisyen, albümdeki şarkıların birbirinden farklılaşan kimyalarında ve albümün rahat ve tasasız salınımında yolda ve farklı mekânlarda olma hâlinin etkili olduğunu söylüyor. Şu an içinde bulunduğumuz dünyada turnelemek olarak bildiğimiz faaliyet tamamen durmuş olsa da bu hareket hâlinin müzisyenlerin üretimleri için ne kadar belirleyici olduğuna fazlasıyla aşinayız. 1 milyarın üzerinde stream edilme kapasitesi bulunan ve bugüne kadar bileti tükenmiş onlarca konser veren Kaleo’nun Surface Sounds’u ne zaman yayımlayacağına dair yapacağı duyuruyu merakla bekliyoruz.

Surface Sounds şarkı listesi

 1. Brother Run Fast
 2. Break My Baby (produced by Mike Elizondo and co-produced by JJ Julius Son)
 3. Alter Ego
 4. Free the Slave
 5. Skinny
 6. Hey Gringo
 7. The USA Today (produced by Shawn Everett and JJ Julius Son)
 8. My Fair Lady
 9. I Want More (produced by JJ Julius Son)
 10. Backbone
 11. I Walk on Water (co-written with David Antonsson)
 12. Into My Mother’s Arms (produced by JJ Julius Son)