Ed Sheeran’ın rekorlarla dolu “=” serüveni #çizgihikâye

İngiliz müzisyen Ed Sheeran, şimdiye dek yayımladığı albüm ve şarkılarıyla dünya genelinde 150 milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı, 2010’larda Spotify’da en fazla dinlenen sanatçı oldu ve Mart 2017’de start verdiği ÷ Tour, tüm zamanların en yüksek bilet satışına ulaşan turnesi olarak tarihe geçti. Kendisi, benzer başarılarına yenilerini eklemeye tam gaz devam ediyor. 2021 macerasına, Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla bakalım

29 Ekim’de Asylum Records ve Atlantic Records ortaklığıyla yayımlanacak 4. stüdyo albümü için geri sayımı sürdüren Sheeran, paylaştığı iştah açıcılarla bir kez daha ana akım müzik medyasının 1. gündem maddesi. Çıkış teklisi “Bad Habits”, dünya prömiyerini 25 Haziran’da TikTok UEFA EURO 2020 etkinliğinde dünyanın dört bir yanından canlı izlenen performansıyla yaptı. Ipswich’teki Portman Road stadyumunun ev sahipliği yaptığı performans, canlı yayını takip eden birkaç saatte 1 milyon izlemeye ulaştı. Performans bir tık uzakta.

Aynı gün şarkının 25 Haziran’da video klibi de paylaşıldı. Yönetmen koltuğunda 90’lardan bugüne Jay-Z, Outkast, Run DMC, Missy Elliot ve Billie Eilish gibi yıldızlar için klipler çeken Dave Meyers var. Sheeran – Meyers hattındaki ilk ortaklık, 2019’da yayımlanan Travis Scott düeti “Antisocial”ın klibi olmuştu. “Bad Habits” videosunu buradan izleyebilirsiniz.

“Bad Habits” klibi için alışılmışın dışında bir görünümle kamera karşısına geçen Ed Sheeran’ın dönüşümü ve kimi sahneleri aksiyon filmlerini aratmayan çekimlerdeki sıra dışı deneyimlerini belgeleyen bir kamera arkası videosu da paylaşıldı. Bir binanın çatısından kameraya doğru atladığı sahne için hazırlanırken “Bu hayatım boyunca yapmaktan en çok korktuğum şeydi” diyor. Kamera arkası videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Ed Sheeran, “Bad Habits”le rekor koleksiyonunu genişletmeye devam etti. Billboard Hot 100 listelerinde günler içinde 1 numaraya yerleşen şarkı, İngiliz müzisyenin bu başarıyı yakalayan 10. şarkısı oldu. Böylelikle müzik tarihine iz bırakmış nadide müzisyenlerden oluşan bir gruba adını yazdırdı. The Beatles’ın 20, Mariah Carey’nin 19, Elvis Presley’nin 18 adet zirve görmüş şarkıyla başı çektiği “çift haneli” Billboard Hot 100 şampiyonları arasında artık Ed Sheeran da var.

Yaklaşan albüme doğru 2. durağımız 10 Eylül’de paylaşılan “Shivers”. Şarkının 3 günde yazıldığını ve bunun alışkın olduğu metotlardan oldukça farklı bir deneyim yaşattığını belirten Sheeran, “Shivers” için “tam bir sonbahar şarkısı” yorumunu yapıyor. Yine Dave Meyers tarafından çekilen bir klibi var. Aksiyon, fantezi, dans hatta yer yer bilim kurgu referanslarını izlediğimiz klipte Sheeran’ı Elton John suretinde de görüyoruz. Kendisine kamera önünde, The Carrie Diaries ile tanınan oyuncu AnnaSophia Robb eşlik etmekte. Buradan izlenebilir.