Üflemeliler ve elektroniklerin kasvetli buluşması: Trigg & Gusset

Bant Mag. No:43’te yer verdiğimiz teftişler arasında Hollandalı müzisyenler Erik van Geer ve Bart Knol’un projesi Trigg & Gusset var.

Yazı: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Merve Atılgan

2012’den bu yana bir arada üretimlerini sürdüren Hollandalı müzisyenler Erik van Geer ve Bart Knol’un Trigg & Gussetadı altında ortaya çıkardığı müzik, epey sinematik olmasının yanısıra soğukluğuyla da dikkat çekiyor. Elektroniklerle birlikte saksafon ve klarnet gibi enstrümanları harmanlayan ikili, epey kasvetli bir tür alternatif caz yapıyor.

Bohren & Der Club Of Gore, Kilimanjaro Darkjazz Ensemble gibi doom caz gruplarına referanslar verebileceğimiz ikilinin ilk albümü Legacy of The Witty, 2013 yılında Preserved Sound etiketiyle yayınlandı. 10 şarkıdan oluşan albüm, günlük hayatınızdaki uğraşlarınızda size rahatlıkla eşlik edebildiği gibi dinlenildiği saate göre bünyenizde farklı etkiler yaratabilmesiyle de benzerlerinden ayrılıyor. Erik van Geer’in ağırlıklı olarak serbest bir biçimde kullandığı üflemelileri, akılda kalan melodiler ve dokunaklı anlar yaratıyor. Velvet Overdrive ismiyle önceden solo albümler yayınlayan Knol’unsa elektroniklere olan yaklaşımı gerçekten bir hayli ağırbaşlı ve gösterişsiz. Benzerlerinden minimal yaklaşımı ve büyük oranda akıcılığıyla ayrılan Trigg & Gusset, bu yıl Utrecht’in prestijli festivali Le Guess Who?’da da sahne alacak.