Ufukta beliren iki yeni “Battlestar Galactica” projesi

Battlestar Galactica; tıpkı Star Wars ve Star Trek gibi 70’lerin bilim kurgu evreninde özel yere sahip hikâyelerden biri. En son 2004’ten 2009’a uzanan 4 sezonluk bir SYFY yapımı ile ekranlara taşınmıştı. Edward James Olmos’un hem Admiral William Adama’yı oynadığı hem de yönetmenliğini yaptığı seri, Mary McDonnell ve Katee Sackhoff gibi isimlere yer veren özel kadrosuyla sıkı hayranları memnun etmişti.

Cylon ismindeki robotlar ile insanlar arasındaki savaşı anlatan bilim kurgu klasiği, 13. Koloni olan, dünya arayışındaki insanların çaresizlik içindeki amansız yolculuğunu ekranlara taşıdı. Ufukta iki yeni Battlestar Galactice projesi görünmekte.

Bunlardan ilki, Dylan Clark’ın uzun yıllardır masada olan projesi. Yıllar içinde uyarlama için Bryan Singer, Francis Lawrence gibi isimlerle Clark’ın bizzat iletişim kurduğu biliniyor. Bu projeden gelen haberler ise umut verici: Clark’ın ekibinin Simon Kinberg ile anlaştığı duyuruldu. Kinberg’ün serinin baş yapımcılarından biri olacağını ve yazarlığın üstleneceği belirtildi. Kinberg,  X-Men: First Class filminden bu yana devam eden serinin mimarlarından biriydi ve Dark Phoenix’in yönetmenliğini yapmıştı. Yönetmen ayrıca The Martian ile Oscar adaylığı kazandı. Filmografisinde Deadpool, Logan, Sherlock Holmes, Mr. and Mrs. Smith gibi dikkat çekici yapımlar var. Kendisinin şu sıralar üzerine çalıştığı bir diğer yapım da kadrosunda Jessica Chastain, Sebastian Stan, Diane Kruger gibi isimleri topladığı, bir kadın ajanın hikâyesini anlatacak The 355 filmi. Clark ve Kinberg’ün Battlestar Galactica serisinin, 2000’ler SYFY klasiği olan seri gibi orijin hikâyesi olarak çekileceği düşünülüyor.

Bir diğer Battlestar Galactica projesi ise Mr. Robot’un yaratıcısı Sam Esmail’in bir süredir konuşulan projesi. Konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda Esmail, 2000’lerdeki ikonik dizinin bir hayranı olduğunu belirtmiş, yazarı Ron Moore’dan övgü ile söz etmiş ve “neden zaten mükemmel olanı bozalım?” diyerek hayalindeki projenin bir yeniden çevrim olmayacağını açıklamıştı. Esmail’in Battlestar evrenindeki başka hikâyelerin kapılarını aralamayı planladığı dizinin 2021’de ABC’de yayımlanacağı konuşuluyor.

Yazı: Biçem Kaya


Yükleniyor...