Ufukta görünen, heyecanla beklediğimiz 15 yeni dizi

İddialı projelerin birer birer ertelendiği, içinde bulunduğumuz şartlar nedeniyle durma noktasına gelen sinema sektörünün aksine, televizyon endüstrisi içerik üretiminde sınır tanımıyor. Evlerimizden ulaşabildiğimiz farklı platformlar sayesinde; The Undoing’den Detention’a, Foundation’dan The Stand’e sayısız dizi karşımıza çıkacak önümüzdeki haftalar ve aylarda. Aralarından şimdiden heyecan uyandıran 15 yapımı derledik.

 Yazı: Merdan Çaba Geçer

The Queen’s Gambit (Netflix)

İlk bölüm ne zaman? 23 Ekim 2020
Nedir? Yeni jenerasyonun yükselen yeteneklerinden Anya Taylor-Joy’ın başrolünde yer aldığı bir Netflix mini dizisi. Walter Tevis imzalı romandan uyarlanan bu dönem işinde, yetimhanede büyüyen ve müthiş bir satranç yeteneği olduğu keşfedilen genç bir kadının yıldızlığa uzanan yolculuğunu izleyeceğiz. Ulusal şampiyonluğa hazırlanan Beth, profesyonel satranç çevrelerine girdikçe hem sayısız riskle hem de bağımlılıklarıyla mücadele etmek zorunda kalacak. Dizinin arkasında Logan’dan hatırlanabilecek senarist Scott Frank var.

The Undoing (HBO Max)

İlk bölüm ne zaman? 25 Ekim 2020
Nedir?Big Little Lies’ın senaristi David E. Kelley ile başrollerinden Nicole Kidman, bir kere daha bir HBO projesi için güçlerini birleştirdi. Mutlu bir evlilik sürmekte olan başarılı terapist Grace’in vahşi bir cinayetle ve kayıp bir eşle başa çıkmaya çalıştığı mini dizi; entrikaya ve gizeme doyuracağa benziyor. Oscar ve Emmy ödüllü Danimarkalı yönetmen Susanne Bier reji koltuğunda. Kadroda ayrıca Hugh Grant de var. 

Roadkill (BBC & PBS)

İlk bölüm ne zaman? 1 Kasım 2020
Nedir?House M.D.’de canlandırdığı ikonik Dr. Gregory House karakteriyle kalbimizde taht kuran Hugh Laurie, Veep’in ardından yeniden siyaset sahnesinde. The Hours ve The Reader’ın senaristi David Hare’in kaleme aldığı yeni BBC dizisi Roadkill’de, özel hayatında büyük darbeler alan ve rakiplerine belli etmeden geçmişindeki sırlarla yüzleşen muhafazakâr bir politikacı odağımızda. Oyuncular arasında Helen McCrory, Iain De Caestecker, Sarah Greene gibi tanıdık simalar var.

Moonbase 8 (Showtime)

İlk bölüm ne zaman? 8 Kasım 2020
Nedir? Ramy ve Euphoria ile sinema endüstrisindeki iddiasını televizyonda da kanıtlayan A24, uzay merkezli bir iş yeri komedisini ekranlara getiriyor bu kez. Fred Armisen, John C. Reilly ve Tim Heidecker başrollü dizide Arizona’daki bir çölde bulunan NASA Ay Üssü Simülatörü’nde çalışan; yeterliliklerini, akıl sağlıklarını ve birbirlerine duydukları güveni sorgulayan üç astronot adayını görmekteyiz.

Industry (HBO)

İlk bölüm ne zaman? 9 Kasım 2020
Nedir? Uluslararası finans dünyasındaki dikenli yollar, birbirleriyle kıyasıya rekabet eden bir grup yeni mezun genç ve Londra’daki bir bankada hepsinin hayallerini süsleyen önemli bir pozisyon… New York’un kuzeyinden gelen yetenekli ve genç bir kadın olan Harper Stern, HBO’nun yeni dizisinin anlatıcısı konumunda. Hırs, uyuşturucu ve romantizm dolu yeni hayatında; iş dünyasındaki cinsiyet, ırk ve sınıf ayrıcalıklarıyla da baş etmek zorunda. Başrolde gördüğümüz Myha’la Herrold’un heyecan verici bir keşif olduğu söyleniyor.

A Teacher (FX, Hulu)

İlk bölüm ne zaman? 10 Kasım 2020
Nedir? Beyazperdeden televizyona uyarlanan bir başka yapım, Hannah Fidell’in bir lise öğretmeniyle öğrencisinin yasadışı ilişkilerini farklı boyutlarda incelediği, Sundance Film Festivali’nde yarışmış 2013 yapımı filmi A Teacher. Yine Fidell tarafından uyarlanan dizi; uygunsuz bir ilişkinin karmaşık yapısı ve iki karakterin hayatındaki sonuçlarla ilgilenmekte. Başroldeki Kate Mara’ya Love, Simon’dan hatırlanabilecek Nick Robinson eşlik ediyor.

No Man’s Land (Hulu)

İlk bölüm ne zaman? 18 Kasım 2020
Nedir? Euphoria’nın yaratıcı ekibinden Ron Leshem’in de yapımcı kadrosunda bulunduğu bu sekiz bölümlük Hulu & Arte France iş birliği; İsrail, Fransa ve Belçika ortak yapımı. Suriye iç savaşını odağına almasıyla ilgiyi hak eden mini dizide, kız kardeşini aramak için Paris’ten bu topraklara gelen Antoine’ın yolu, IŞİD’le savaşan kadın militanlarla kesişiyor. James Purefoy, Mélanie Thierry ve Félix Moati’nin başını çektiği kadroda uluslararası arenadan birçok önemli oyuncuyu görmek mümkün.

Animaniacs (Hulu)

İlk bölüm ne zaman? 20 Kasım 2020
Nedir? Warner Bros.’un animasyon departmanında hayat bulup daha sonra stüdyoyu birbirine katan; Yakko, Wakko ve Dot isimli üç çılgın kardeşin merkezde yer aldığı 90’lar dizisi Animaniacs geri dönüyor. 13 bölümlük bir seri olarak Hulu’da yayımlanacak yeni projenin arkasında, bir kez daha Steven Spielberg imzası görmekteyiz. Tress MacNeille, Rob Paulsen ve Jess Harnell’dan oluşan orijinal seslendirme kadrosunun korunduğunu ve ikinci sezon için çalışmalara başlandığını da ekleyelim.

Black Narcissus (FX, BBC, Hulu)

İlk bölüm ne zaman? 23 Kasım 2020
Nedir? Daha çok The Red Shoes ile bilinen Michael Powell & Emeric Pressburger ortaklığının önemli ürünlerinden Black Narcissus; sinema tarihinin en görkemli sanat yönetimi ile sinematografi çalışmalarından birini görebileceğiniz, kült statüsünde bir yedinci sanat örneği. Güçlerini birleştiren FX ile BBC, İngiliz yazar Rumer Godden’ın kaleminden çıkan aynı isimli romanı mini dizi formatında uyarlamaya karar vermişler bu kez. 1947 yapımı filmin görsel lezzetine sahip olduğunu hissettiren heyecan verici projede başrolleri Gemma Arterton, Jim Broadbent ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Diana Rigg paylaşıyor.

Selena: The Series (Netflix)

İlk bölüm ne zaman? 4 Aralık 2020
Nedir? “Tejano’nun Kraliçesi” ve “Meksika’nın Madonna’sı” olarak da bilinen Latin şarkıcı Selena Quintanilla-Pérez 90’larda, oldukça genç bir yaşta, trajik bir şekilde aramızdan ayrılmıştı. Hayatını merkeze alan biyografide hayallerini gerçekleştirme sürecine; bu süreçte ailesi ve müziği için yaptığı zorlu seçimlere tanık olacağız. İkonik şarkıcıya hayat veren isimse, uzun yıllar The Walking Dead’de izlemiş olduğumuz Christian Serratos.

Detention (Netflix)

İlk bölüm ne zaman? 5 Aralık 2020
Nedir? 2017’de yayımlanan aynı adlı macera oyunundan uyarlanan bu Tayvan dizisinde, liseye nakille gelen Yunxiang Liu, kampüste yanlışlıkla girdiği yasak bölgede 1960’lardan bir hayaletle karşılaşıyor. Fang geçmiş 30 yılda yaşananları, bu lisede yaşanan travmaları ortaya dökerken; ölüm, isyan ve umutsuzluk dolu bir öykü onlarca yıl sonra açığa çıkıyor. Psikolojik gerilim türündeki dizi, Tayvan tarihinden, son derece otoriterce yönetilmiş bir dönemi anlatmakta.

The Stand (CBS)

İlk bölüm ne zaman? 17 Aralık 2020
Nedir? Kuşkusuz ki içinde bulunduğumuz sezonunun en iddialı yapımlarından biri, Stephen King’in post-apokaliptik romanından uyarlanan bu yeni CBS projesi. Alexander Skarsgård, Whoopi Goldberg, James Marsden, Amber Heard ve Nat Wolff gibi yıldız oyuncuları bir arada göreceğimiz yapım; -ironik bir şekilde- bir salgın hastalığın yayıldığı ve dünyayı ikiye böldüğü bir zaman aralığında geçiyor. Dizinin ilk sezonunun arkasındaki isim ise, The Fault In Our Stars ve The New Mutants‘dan hatırlanabilecek Josh Boone.

WandaVision (Disney+)

İlk bölüm ne zaman? Aralık’ta buluşacağımız söyleniyor.
Nedir? Elizabeth Olsen ile Paul Bettany’nin Marvel sinematik evreninin diğer yapımlarında canlandırdıkları Scarlet Witch ve Vision’a odaklanacak iddialı Disney+ dizisi, bir süredir yılan hikâyesine dönen gösterim tarihiyle bilinmekte. İlk fragmanıyla stüdyonun diğer süper kahraman anlatılarından çok farklı bir görsel dünyaya sahip olacağı anlaşılan WandaVision’ın; “Phase 4” olarak adlandırılan yeni dönem için bağlayıcı bir rol üstleneceği, sinematik evrene büyük dokunuşlar yapacağı söylenmekte.

Genius: Aretha (National Geographic)

İlk bölüm ne zaman? “Çok yakında” ibaresi geçmekte.
Nedir? Tarihteki ilham veren dehaların yaşam öykülerini ekranlara getiren, ödül sezonlarında da adı sıklıkla anılan National Geographic dizisi Genius; Albert Einstein ve Pablo Picasso’nun ardından, soul müziğin kraliçesini yakın markaja almakta bu sefer. 2018 Ağustos’unda hayatını kaybeden Franklin’in müzikal dehasını ve kariyerini gözler önüne serecek sezonda, müzisyene Harriet filmindeki performansıyla Oscar’a da aday gösterilmiş, Broadway efsanesi Cynthia Erivo hayat veriyor.

Foundation (Apple TV+)

İlk bölüm ne zaman? 2021’de izleyeceğimiz dizinin tarihi henüz netleşmedi.
Nedir? Isaac Asimov’un yarım asırdan uzun süredir ekranlara aktarılmak istenen, kapsamı oldukça geniş bir öykü anlattığından “uyarlanması imkânsız” olarak görülen bilim kurgu klasiği Vakıf Serisi nihayet bir adaptasyonla karşımızda. Streaming servisleri arasına iddialı bir giriş yapan Apple TV+’ın uzun zamandır merakla beklenen projesinde; Galaktik İmparatorluk’un dağılması sırasında insanlığı kurtarıp, medeniyeti yeniden inşa etme misyonu edinmiş bir avuç sürgün odakta.


Yükleniyor...