Uzak kıtadan kayıp gelen yeni nesil bir caz yıldızı: Sarah McKenzie

Avustralya doğumlu müzisyen, piyanist ve besteci Sarah McKenzie son on yılda iddialı bir çıkış yapan ve sınır tanımayan müzik anlayışı ile caz türünün kapsama alanını genişleten isimlerden. McKenzie’nin 4 Aralık’ta İş Sanat sahnesinde geçtiğimiz sene yayınladığı son albümü Paris In The Rain  turnesi kapsamında gerçekleştireceği ilk Türkiye konseri öncesinde global sahnede hızla yükselen kariyerine göz atıyoruz.

 “Aslında herşeyi babama borçluyum. Çünkü benim müzikal bir potansiyelim olduğunu düşündü ve eğitimime başlamam için bana bir rock’n’roll ve blues piyano öğretmeni buldu. Evime gelip piyanonun başına oturduğu ve blues çaldığı günü dün gibi hatırlıyorum. Duyduğum en ilham verici şeylerden biriydi.”
Sarah McKenzie

Melbourne’da dünyaya gelen Sarah McKenzie pek çok yetenekli müzisyen gibi müzikle oldukça genç yaşlarda tanıştı. Henüz dokuz yaşında babasının bulduğu piyano hocası sayesinde blues ile tanışan, 13 yaşındayken ise caz ile flörtleşmeye başlayan müzisyen eğitimine Perth’s West Australian Academy of Performing Arts’da  devam etti. Tüm yaşıtlarının Spice Girls ile ilgilendiği bir dönemde kendisini 1950’lerde popüler olan bir türe yakın hisseden McKenzie, ilk başlarda bu ilgisini biraz garipsese de, daha sonra hamisi haline gelecek James Morrison’ın Melbourne’da gerçekleşen bir konserine katıldıktan sonra tüm kuşkuları kayboldu.

“Oldukça basit bir gerçek şu: caz bana gerçekten kendimi ifade etmem için olanak sağlayan müzik. İçinde bulunduğumuz dönemde yaşamaktan çok mutluyum, sonuçta insanlara sunacağınız bvir şeyler varsa ve onları kendinize çekebiliyorsanız, kullandığınız türün ne olduğunun bir önemi yok.”
Sarah McKenzie

2011 çıkardığı, kendi bestelerinin yanı sıra çeşitli caz klasiklerinin yorumlarına da ilk albümü Don’t Tempt Me ile ARIA Music Awards’dan en iyi caz albümü adaylığı koparan McKenzie, hemen ertesi sene çıkardığı ikinci albümü Close Your Eyes ile tekrar aday olduğu ödülü bu sefer evine götürdü.

Üst üste gelen kayıtlar ve bu kayıtların getirdiği adaylık ve ödüller McKenzie’nin  Avustralya’yı ziyaret eden uluslararası caz yıldızlarının dikkatini çekmesine sebep oldu. Bu sıralarda gözünü dünyanın en prestijli müzik okullarından olan Berklee Collage of Music’e çeviren McKenzie, okulun kampüs dışındaki caz kamplarından birine katılarak hem okulda burs kazandı hem de Umbria Jazz Festival’da performans verme şansını yakaladı. 2015’de Berklee’nin caz performansı bölümünden mezun olan Mckenzie’nin Monterey, Juan-les-Pins, Marciac  ve Perugia, New York’taki Dizzy´s ve Minton´s gibi cazın önde gelen mekan ve festivallerinde gerçekleştirdiği performanslar caza yeni bir yıldızın doğduğunu türün sevenlerine müjdeliyordu.

McKenzie’nin Berklee Mezuniyeti ile beraber gelen ve Impulse! Records etiketiyle çıkan üçüncü albümü We Could Be Lovers’ın sahne arkasında Duke Ellington, Norah Jones ve Lizz Wright gibi efsane isimlerle çalışmış olan ödüllü prodüktör Brian Bacchus yer alıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=adhKEzF9WvA

McKenzie’nin İstanbul’da ilk konserini vereceği dördüncü ve son albümü Paris In The Rain’e ismini veren parça  müzisyenin Berklee mezuniyeti sonrasında taşındığı ve aşık olduğu bu şehre bir aşk mektubu niteliği taşıyor. Bir önceki albüm gibi bu albümde de Brian Bacchus ve Impulse! Records ile çalışan McKenzie Avustralya’da başlayan ve kendisini dünyanın dört bir köşesine sürükleyen müzik yolculuğunu esnek bir tema olarak taşıyan Paris In The Rain için önceki albümlerinden daha stilize bir kayıt olduğunu ve aranjmanlarının derinliğini daha iyi yansıttığını söylüyor.

Paris In The Rain için vibrafonda Warren Wolf, gitarda Mark Whitfield ve Romero Lubambo, basta Reuben Rogers, davulda Gregory Hutchinson, trompette Dominick Farinacci, flütte Jamie Baum ve saksafonlarda Scott Robinson ile Ralph Moore’dan oluşan süperstar bir kadroyla çalışan McKenzie bu albümünde her seferinde yeni bir tazelik ve enerjiyle yorumladığı klasiklerin yanı sıra farklı dokuları keşfetmekten çekinmeyen ve ses paletini genişleten parçalara imza attı.

https://www.youtube.com/watch?v=9ieUec60RR4

Sarah McKenzie’nin 4 Aralık’ta İş Sanat sahnesinde gerçekleştirceği performans caz türünün hızla yükselen bu genç yıldızının hem piyano hem de vokallerinde işlediği, kendine has ve taze stilini deneyimlemek isteyenler için harika bir haftaiçi gecesi sunuyor. Caz türünün klasiklerini ve türün sınırlarını esneten yeni besteleri bir arada dinleyebileceğiniz konserin biletleri için ise buraya tıklayabilirsiniz.