Uzaylılarla iletişmek için göklere Kraftwerk şarkıları yollayan John’un hikâyesini Netflix’te izlediniz mi?

History Channel’a göre 1947-1969 arasında “Project Blue Book” adlı gizli örgütün dosyasına 12 bini aşkın UFO görüldüğü rapor edildi. Bunlardan bir tanesi de Michiganlı çılgın mucit John Shepard’a aittii. 

Shepard’ın hikâyesini İngiliz yönetmen Matthew Killip’ten izlediğimiz kısa Netflix belgeseliJohn Was Trying to Contact Aliens, bu seneki Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle ayrılmıştı. The Outer Limits ve The Twilight Zone gibi klasik bilimkurgu şovlarının hayranı olarak büyüyen Shepard, UFO gördüğü günün tesirini üzerinden atamayıp, kendi başına bir dünya dışı akıllı yaşam araştırmasına giriyor ve uzaylılarla iletişim kurmanın yollarını bulmaya koyuluyor. Bir gün, müziğin “evrensel dil” olma özelliğini kullanabileceği aklına geliyor. Sancılı bir deneme yanılma sürecinden sonra, iki katlı bir ev büyüklüğünde, 1.000 wattlık ve 60.000 voltluk bir makine inşa ediyor. Bu makine ile Kraftwerk’ten geleneksel Endonezya müziklerine, Afro-pop’tan Tangerine Dream’e özel bir müzik seçkisini saatlerce gökyüzüne, yani sonsuz bir bilinmezliğe aktarmaya başlıyor. Bu macerasını 30 yıl boyunca sürdürüyor. Ödüllü belgeselde Shepard’ın enteresan, komik ve duygusal “keşif” yolculuğunu izliyoruz. 

Dünya dışı yaşama dair, yakın dönemde adından söz ettiren, başka ilginç belgeseller

The Prophet and the Space Aliens (2020)
Yönetmen: Yoav Shamir

Uzaylıların, kendisini “Son Peygamber” olarak görevlendirdiğini iddia edip dünyanın en büyük UFO tarikatini kuran Rael.

Beyond The Spectrum – Being Taken (2018)
Yönetmen: Darcy Weir

NASA’nın ilk yıllarından itibaren uzayla ilgili saklanan gerçekler ve NASA’nın kendi uzay kameralarından çekilen tartışmalı UFO olayları inceleme altında. 

Bob Lazar: Area 51 & Flying Saucers (2018)
Yönetmen: Jeremy Kenyon Lockyer Corbell

Üzerine UFO teorileri üretilen, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait 51. Bölge ile ilgili ilk bilgileri yaygınlaştıran fizikçi Bob Lazar’ın günlük yaşamı. 

Witness of Another World (2018)
Yönetmen: Alan Stivelman

Stivelman ve astrofizikçi Jacques Vallée, UFO gören Arjantinli bir çiftçiyle bu deneyim hakkında konuşurken, bu tip karşılaşmaların uzun soluklu etkilerini keşfeder. 

Yazı: Cansu Çubukçu