Warner Bros.’tan “Joker”a dair endişeli mektuba yanıt

Todd Phillips’in yönetmenliğini üstlendiği Joker filmi hemen her detayıyla gündemi meşgul ediyor. Başrol oyuncusu Joaquin Phoenix için Oscar iddiaları konuşula dursun, Warner Bros. filmin yarattığı toplumsal endişeyle başa çıkmakta zorlanıyor.

Tüm fantastik unsurlarıyla birlikte bir seri katil portresi çizen Joker filmi 4 Ekim’de vizyona giriyor. 2012’de The Dark Knight Rises filminin Colorado’nun Aurora şehrindeki gösteriminde gerçekleşen saldırıda 13 kişi ölmüş ve 26 kişi yaralanmıştı. Kurbanların aileleri ve yakınları tarafından Warner Bros.’a gönderilen mektupta karakterin yaratacağı etkiden duyulan endişe dillendirilmiş ve şirketin ülkedeki silahlanma yasalarına dair harekete geçmek üzere elindeki kaynakları kullanması çağrısı yapılmıştı. Bu mektuba bir yanıt veren Warner Bros. yetkilileri, konunun hassasiyetinin farkında olduklarını ve yaşanan trajedinin kurbanları ve yakınlarıyla empati kurduklarını vurgulayarak başladıkları metinde şu cümlelere yer verdi:

“Şirketimizin şiddet kurbanlarına bağış yapmak konusunda uzun bir tarihi var, buna Aurora da dahil. Geçtiğimiz haftalarda, üst şirketimiz diğer şirket liderleriyle birlikte siyasetçilere bu salgına karşı partilerden bağımsız bir yasama çağrısında bulundu. Bir yandan da Warner Bros. hikâyeciliğin önemli fonksiyonlarından birinin zor konuşmalar ve karmaşık konuları masaya yatırmak olduğuna inanıyor.”

Bu “karmaşık konular”, geçtiğimiz günlerde filmin tanıtımı için İngiliz gazete The Telegraph’a röportaj veren Joaquin Phoenix’in de gündemine geldi. Gazeteci Robbie Collin, Joker filminin şiddeti yaygınlaştırma ihtimali ve bunun olası trajik sonuçları hakkında sorusunu yönelttiğinde bir cevap vermek yerine röportajın yapıldığı odayı terk etmeyi tercih eden Phoenix, bir saat kadar danışmanlarıyla görüştükten sonra röportaja dönmüş. Bu soruyu daha önce hiç düşünmediği için paniklediğini belirten Phoenix, bir cevap bulamamış olacak ki röportaja sonraki soruyla devam etmiş.