Steven Spielberg, DC evrenine “Blackhawk” filmiyle ayak basıyor

Bundan 3 yıl önce Steven Spielberg’ün DC sinematik evrenine giriş yapacağına yönelik haberler almıştık. 1940’lardan bu yana çizgi roman sayfalarında görülen Blackhawk karakterini ekrana taşıyacak projede Warner Bros.’un ve Spielberg’ün şirketi Amblin Entertainment’ın ve Kroll & Co. Entertainment’ın adı yapımcı şirket olarak geçmekteydi.

Aradan geçen sürede projeye dair haberlerin devamı gelmemişti ancak senarist olarak duyurulan David Koepp’ün birkaç ay önce Instagram’daki paylaşımıyla olaylar yeniden alevlendi. Fotoğrafta çalışma ortamını paylaşan Koepp’ün bilgisayarında Blackhawk’ın senaryosu üzerinde çalıştığı görülüyor. Tabii bu proje için Spielberg ile ortak çalışması ikilinin Jurassic Park, The Lost World: Jurassic Park, War of the Worlds ve Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull gibi filmlerle dolu geçmişi göz önünde tutulduğunda şaşırtıcı değil.

Spielberg’ün bundan önceki Warner Bros. iş birliği Ready Player One, dünya çapında 476 milyon dolar hasılat yapmıştı. Yönetmen, Blackhawk projesiyle birlikte yeniden Warner Bros. ile çalışmaktan heyecan duyduğunu belirtmiş ve “Yaptıkları her işte tutku ve profesyonelliği harmanlıyorlar ve bu film janrında inanılmaz bir geçmişleri var” demişti. Öte yandan Warner Bors.’tan Toby Emmerich ise Spielberg’ün “Blackhawk’ı dünya seyircisiyle buluştururken nasıl yenilikler getireceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

2018’den bu yana Spielberg’ün bu projeyi masasında tuttuğu konuşulsa da DC yazarlarından Mark Evanier, yönetmenin olası bir Blackhawk filmi üzerine 1980’lerden beri kafa yorduğunu ve hatta zamanında başrol oyuncusu olarak Dan Aykroyd’u bile düşündüğünü açıklamıştı.

Blackhawk Squadron’a kısa bir bakış

Blackhawk, savaş yıllarında doğan hikâyelerden. İlk olarak 1941 yılında Will Eisner, Bob Powell ve Chuck Cuidera gibi efsaneler tarafından yaratılıyor ve maceraları Quality Comics etiketiyle yayımlanıyor. 15 yıl sonra DC’nin haklarını satın almasıyla el değiştiriyor. 

Sağlık görevlisi kardeşlerinin Polonya’daki istila sırasında Nazi komutanı Von Tepp’in emriyle bombardımanda hayatlarını kaybetmesinin ardından Amerikan savaş pilotu baş kakhramanımız Blackhawk Squadron’u kurarak düşmanla mücadeleye atılıyor. Blackhawk Squadron savaş sonrası yıllarda da aktif kalıyor.

Blackhawk anlatısı zaman içinde kimi değişimlere de uğradı. Çizgi romanların Altın Çağı olarak geçen yıllarda Blackhawk Amerikan askeri iken DC yazarı Howard Chaykin’in kaleme aldığı hikâyede yaptığı değişiklikle Janos Prohaska adıyla Polonyalı bir asker olarak yeniden tanıtılmıştı. Spielberg’ün bu konuda nasıl bir tavır alacağı da merak konusu

Spielberg başka nelerle meşgul?

İlk olarak Indiana Jones 5 haberlerini özetleyelim. Seride ilk kez Steven Spielberg dışında bir yönetmen olarak James Mangold’u göreceğimiz yapımın oyuncu kadrosu demirbaş Harrison Ford haricinde Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen gibi isimlerle göz dolduruyor.

Gremlins 3, Spielberg’ün masasında bulunan klasiklerinden. Bu yapımla ilgili en son öğrendiğimiz haberlere göre karakterlerin CGI ile yaratılmayacağıydı. Bunun haricinde yapımla ilgili henüz bir resmî açıklama yok. 

Rebecca Thomas yönetmeliğinde bilim kurgu Intelligent Life ve Bradley Cooper rejisiyle kadrosu şimdilik Cooper, Carey Mulligan ve Jeremy Strong’dan oluşan, karmaşık bir aşk hikâyesini konu edecek Maestro gibi yapımlarda da Spielberg yapımcı olarak yer almakta.

Bunun haricinde Spielberg’ün Arizona’da geçirdiği çocukluk yıllarınına dayanan bir otobiyografik yapım söz konusuydu ve bu projede annesinden esinlendiği karakter rolü için Michelle Williams ile görüşmeler yapıldığını öğrenmiştik.

Spielberg yönetmenliğinde yeniden çekilen West Side Story, Ansel Elgort ve Rachel Zegler’i başrollerde buluşturuyor. İlk karesi paylaşılan ama COVID-19 sebebiyle aksamaya uğrayan yapımın bu yıl sonunda vizyona girmesi bekleniyor.

Animasyon Tintin’in devam filmi ile ilgili Spielberg’in umutları hâlâ taze. Zamanında filmin yönetmeni olarak Peter Jackson’ı öne çıkartmıştı. 

Yazı: Biçem Kaya