Animasyon Watchmen filmine ilk bakış

Yazı: Güven Yalın

Warner Bros.’un hakkında pek çok detayı gizli tuttuğu yeni bir Watchmen projesi yaklaşmakta. “Yeni”liği biraz tartışmaya açık; anlaşılan Alan Moore ve Dave Gibbons ikilisinin çizgi roman serisinin ilk iki bölümünü animasyonlaştırmışlar. İki film olarak, ağustos ayında çevrimiçi platformlarda erişime açılacak.

2009’da Zack Snyder imzalı bir sinema filmi uyarlaması; 2019’da da Damon Lindelof rehberliğinde orijinal seriden yıllar sonrasını hayal eden, bol ödüllü bir dizi uyarlamasıyla Watchmen evrenini ziyaret etmiştik. Yaklaşan animasyonlar, çizgi romanlardaki estetiğe birebir sadık bir şekilde tasarlanmış. Yıllandıkça damakta bıraktığı lezzet daha da keskinleşen bu dünyaya bir de bu şekilde dönmek birçok açıdan heyecan kaynağı tabii. Ama kaynak materyale herhangi bir yenilik katıp katmayacağı da merak konusu.  

Yönetmen ve yaratıcı kadroda kimlerin yer aldığı konusunda ağzını sıkı tutuyor Warner Bros. Seslendirme kadrosuna dair gizem de sürüyor fakat filmden epey kısa ilk fragmanı YouTube kanalında yayımlayan Rotten Tomatoes’un video açıklamasına bakacak olursak, kadroda Adam Driver var. Watchmen Chapters 1 & 2 için belirlenen yayın tarihinin yeryüzünün en büyük geek buluşmalarından San Diego Comic-Con’dan kısa bir süre sonraya denk geliyor olması da bazı detayların oraya saklandığına işaret ediyor olabilir.

İlk fragman hemen aşağıda.