Widowspeak, hayalî bir grubun şarkılarını söylüyor

New York’ta yerleşik müzisyen Molly Hamilton ve Robert Earl Thomas’ın hayat verdiği alternatif rock grubu Widowspeak altıncı stüdyo albümünün müjdesini verdi. The Jacket isimli yeni albüm 11 Mart’ta, önceki tüm kayıtlarında olduğu gibi Captured Tracks etiketiyle yayımlanacak.

The Jacket, açıklamalara göre hayalî bir müzik grubunun kurulması ve dağılması etrafında odaklanacak bir konsept üzerine kurulu. Tıpkı önceleri daha kalabalık bir ekip olan Widowspeak gibi… Bu açıdan grup üyelerinin kendi deneyimlerinden de beslendiğine şüphe yok. 

The Jacket albümünden yayımlanan ilk tekli de “Everything is Simple” adını taşıyor. Grup üyelerinden şarkının motivasyonlarını dinleyelim: “Şarkı aslında hayalî grubumuzun hikâyesini anlatacaktı fakat bir yandan da kendi grubumuz hakkında da bir şeyler söylüyor. Hayatlarımız hakkında doğamız gereği güvenilmez anlatıcılar olduğumuza inanıyordum. Ama belki de ‘gerçek’ hikâye diye bir şey hiçbir zaman olmamıştır.” 

Yeni başlangıçların belirsizliğine ve hissettirdiklerine dair

Kendimize dair hikâye anlatıcılığında ne kadar dürüst ve tarafsız olabileceğimiz tartışmaları şöyle dursun, “Everything is Simple”ın minimal groove’unun ardında yeni başlangıçların bünyede uyandırdığı saf hislere dair çıkarımlar yatıyor. Bir ilişki, bir proje ya da yeni bir yere taşınmak gibi örneklerle bu konuyu açıyorlar. Başlangıçlarda her şeyin olabildiğince az karmaşık olduğunu ve belirsizliğin birtakım problemlerin üstünü örttüğünden bahsediyor Widowspeak üyeleri. Zamanla bir şeylerin su yüzüne çıktığı, deneyimle birlikte kişilerin kendi sınırlarını da fark etmeye başladığı düşüncesi, “Everything is Simple”ın temel çıkış noktası olmuş. Bu sınırların illa çevreden dayatılan sınırlar olmadığına; kişinin kendine de sınırlar inşa edişine “Herkes kendi gerçekliğini yaratır” sözleriyle temas etmişler.

“Everything is Simple”ın OTIUM imzalı görsel eşlikçisi de yayında. Kendisi 2017’de bir diğer Widowspeak klibi “Dog”u da çekmişti. Video da şarkıyla benzer bir şekilde; işler düşündüğümüzden farklı ilerlese de denemeye devam etme motivasyonundan besleniyor. İzlemek için buraya. 

Son Widowspeak albümü Plum’la pandeminin ilk aylarında buluşmuştuk. Bu dönemde kaydedilen The Jacket’ın tematik anlatısının sonik anlamda nasıl yenilikler barındırdığını merakla bekliyoruz. 

Yazı: Asena Büyük