“Wigstock” belgesel gösterimi ve partisi, 2 Eylül’de Bant Mag. Havuz’da

New York’un efsanevi ‘drag queen’ festivali Wigstock oldukça uzun bir aradan sonra bu sene ilk defa tekrar düzenleniyor. Wigstock 2018’in gerçekleşeceği cumartesi gününün hemen ertesinde, festivalin şerefine Bant Mag Havuz’da 1995 yapımı Wigstock belgeselini izliyoruz. Gösterimin arkasından ise Sadi Güran’ın bol kuir soslu setleriyle içimizdeki drag queen’i serbest bırakacağız.

1984’te New York’un ünlü gay kulübü Pyramid’den çıkan birkaç drag queen’in Tompkins Square Park’ta yatan işsizlere yaptıkları performanslarla spontane bir şekilde doğan Wigstock Festivali 1990’lara doğru şehrin LGBTİ+ ve drag queen kültürünü kutlayan en büyük etkinliklerinden birine dönüşmüştü. 2000’lere gelindiğinde ise çeşitli nedenlerle yıldızı yavaş yavaş sönen festival, 2001’de son kez düzenlenmiş, takip eden senelerde Howl Festival adı altında benzer bir kadro tarafından devam ettirilse de eski görkem ve ışıltısı mazide kalmıştı. Günümüzde özellikle Emmy ödüllü televizyon programı Ru Paul’s Drag Race sayesinde drag queen kültürünün ana akıma yayılan bir popülerlik yakalaması, Wigstock’ın da tekrar canlanmasını sağladı.

1 Eylül cumartesi gerçekleşecek Wigstock 2018’in hemen ertesi günü, okyanusun öbür tarafındakiler festivalden ayılırken, Bant Mag. Havuz’da eski Wigstock festivallerinden performanslarla gaza gelmek ve Sadi Güran’ın setiyle belgeselin gazını atmak isteyenleri peruklarıyla beraber bekliyoruz. (Peruk yoksa da olur, içinizdeki drag queen’i getirin yeter.)

Kapı Açılışı: 18:30
Gösterim: 19:00
DJ Set: 21:00

Etkinliğin Facebook sayfası burada.

**Gösterim ücretsizdir ve oturma kapasitesiyle sınırlıdır.
***Wigstock belgeseli altyazısız, İngilizce olarak gösterilecektir.