Xiu Xiu serüveninde 13. perde: Ignore Grief

Yazı: Cem Kayıran

Şapkasından ne zaman ne çıkaracağını asla kestiremediğimiz ve bundan büyük bir heyecan duyduğumuz Xiu Xiu, son olarak 2021’de; Sharon Van Etten, Liz Harris (Grouper), Angus Andrew (Liars), Greg Saunier (Deerhoof), Chelsea Wolfe gibi konuklarıyla kaydettiği OH NO albümünü yayımlamıştı. Ardından gruptan Angelo Seo, kariyerinin ilk solosuyla çıkageldi. Nihayet ufukta yeni bir Xiu Xiu albümü belirdi. Kimi değişimlerle birlikte elbet.


Öncelikle, grubun kadrosuna yeni bir takviye söz konusu. Jamie Stewart – Angela Seo ikilisi, eski dostları David Kendrick’i ekibe katmış. Kendrick daha önceleri Gleaming Spires ve Devo gibi köklü gruplarla çalmış; Sparks’ın kimi turnelerinde de yer almış bir müzik insanı. 

3 Mart’ta Polyvinyl Records etiketiyle yayımlanacak yeni Xiu Xiu albümünün ismi Ignore Grief. Grubun diskografisinin 13. stüdyo albümü olacak. Yeni koleksiyonun tematik olarak ikiye ayrıldığı; bölümlerden birinde Angela Seo’nun, diğerinde de Jamie Stewart’ın vokalleri üstlendiği biliniyor. Ayrıca gruptan yapılan açıklamaya göre Ignore Grief’in bir yarısı “deneysel endüstriyel” parçalar; diğer yarısı da “deneysel modern klasik müzik” örneklerinden oluşmakta. “Yarısı gerçek, yarısı hayalî” sözleriyle tanımlanıyor.

Angela Seo’nun vokallerini duyduğumuz ilk tekli, albümün endüstriyel yüzünde yer alan “Maybae Baeby”. Bir yıkımı çağrıştıran ses işçiliğiyle tedirgin edici bir atmosferin içine çekiyor Xiu Xiu. Parçanın sonlarında yükselen çığlıklarla iyice gerilen ortamı, Seo’nun fısıltıları yumuşatıyor.

Şarkı için çekilen klip de Xiu Xiu’nun 2022’de sanatçı programına konuk olduğu, Berlin merkezli oluşum Silent Green’in Film Feld Forschung projesi kapsamında hayat bulmuş. Yönetmen kredisinin Angela Seo’ya yazıldığı “Maybae Baeby” klibi de şarkının yarattığı tedirginliği alabildiğine derinleştiriyor. 

Yeni Xiu Xiu albümü Ignore Grief’in şarkı listesi ve kapak görseli aşağıda. 

1. The Real Chaos Cha Cha Cha
2. 666 Photos of Nothing
3. Esquerita, Little Richard
4. Maybae Baeby
5. Tarsier, Tarsier, Tarsier, Tarsier
6. Pahrump
7. Border Factory
8. Dracula Parrot, Moon Moth
9. Brothel Creeper
10. For M