Ya Hillary, Bill ile hiç evlenmeseydi?

Curtis Sittenfeld, kurgusal çalışmalarıyla bilinen Amerikalı bir yazar. Hillary Clinton ile hiç tanışmamış. Bir gün gözünü kapatıyor ve Hillary’nin Yale’de tanıştığı Bill ile hiç evlenmediği, dolayısıyla onun hatalarının bedelini ödemediği alternatif bir tarihî akış yaratıyor. Daha bağımsız bir siyasetçi ve tek başına girdiği seçimlerde Trump’a karşı daha güçlü… Acaba bu senaryoyla ABD’nin içinde bulunduğu politik atmosfer değişir miydi?


Martta yayımladığı dört bölümlük belgesel serisi Hillary’nin ardından Hulu, Sittenfeld’ın kaleminden çıkan Rodham isimli romanın haklarını satın almış. Politikacının geçmişini şekillendiren önemli olaylar ve 2016’daki başkanlık kampanyası, alternatif bir tarihte ele alınacak. Hevesli genç bir kadın politikacının portresi çizilirken; Rodham ve Clinton’ın politikaya ilk kez girdiği 80’li ve 90’lı yılların siyasi atmosferine dalacağız. Ayrıca 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze, idealizme dayalı siyasi anlayıştan, kincilik ve ayrıştırmanın hüküm sürdüğü günümüz politikasına kadar olan süreç işlenecek. “Bunu bir biyografi değil, sanatsal bir deneme olarak görüyorum” diyor yazar.

Dizinin arkasındaki kalem ise şimdiden güven aşılayan bir isim: House of Cards, The Affair, In Treatment gibi yapımlardan hatırlanabilecek, Emmy adayı yapımcı/senarist Sarah Treem.

Yazı: Merdan Çaba Geçer