Yara Shahidi’nin Tinker Bell’i ve Disney’in ırk çeşitliliğine yönelik adımları

Disney, karakterlerini çeşitlendirme konusunda umut verici adımlar atmaya devam ediyor. David Lowery’nin yöneteceği Peter Pan and Wendy filminde Tinker Bell karakterini, Grown-ish dizisiyle tanınan Yara Shahidi canlandıracak. Shahidi, Disney’in ünlü Peter Pan masalında bu rolü üstlenen ilk Siyah olarak tarihe geçecek.

Yeni Peter Pan filminde Shahidi’ye eşlik edecek diğer isimler arasında Captain Hook’u canlandıracak Jude Law, Wendy karakterine hayat verecek Ever Anderson ve Peter Pan rolüyle izleyeceğimiz Alexander Molony var. Filmin uyarlama senaryosu da yönetmen Lowery ve Toby Halbrooks ile birlikte yazıldı.

Disney’in 1953 yapımı animasyon klasiği, J.M. Barrie’nin yaşlanmayan çocuk Peter Pan ve Neverland’in büyülü dünyasına götürdüğü romanının en başarılı uyarlaması olarak sayılıyor. Birçok stüdyo, Robin Williams’ın oynadığı Steven Spielberg’in Hook‘u ve Joe Wright’ın yönettiği Pan‘ı gibi beklentileri karşılayamayan uyarlamalar çekti. Spielberg’in yeniden anlatımında Julia Roberts’ın canlandırdığı Tinker Bell, bir peri ve Pan’ın en yakın arkadaşı. Lowery, oyunculuk kariyerinde yükselişte olan Yara Shahidi’yi Tinker Bell rolü için bir süredir takip ediyormuş ve onun bu rol için ideal olduğu görüşünde.

Yeni Disney yapımlarında ırk çeşitliliğine yönelik adımlar

Queen of Katwe

Mira Nair’in yönettiği Queen of Katwe, Ugandalı bir kızın satranç ile tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. Hocası Katende’nin rehberliğinde iyi bir oyuncu haline gelen Phiona, aldığı eğitimle kendisi, annesi ve kardeşleri için yoksulluk döneminden kaçmayı hayal etmekte.  Beyaz karakterlerin hiçbir konuşma rolünün olmadığı yapım, azim ve umut hakkındaki hikâyesini Afrikalı genç kız üzerinden aktarıyor.

Moana

Modern hikâye anlatımına kültürün dâhil edilmesi arasındaki dengeyi farklılaştıran hareketli bir olay örgüsüne, nefes kesici bir animasyona sahip olan Moana, feminizm adına da doğru yönde atılmış büyük bir adım. Nitekim Moana diğer Disney prenseslerinden daha farklı ve gerçekçi idealleri olan bir karakter; aşkın peşinden koşmuyor.

Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One, Star Wars evreninin, yoksun olduğu ırk çeşitliliğine karşı bir zaferi.  Başrolünde Felicity Jones’un oynadığı film, cinsiyet eşitsizliği konusunda da serinin diğer filmlerine ders verir nitelikte. Bunun yanı sıra Cassian Andor karakteri de Meksikalı aktör Diego Luna tarafından canlandırdı. Filmin oyuncu kadrosunda Çinli dövüş sanatçısı Donnie Yen, Pakistan asıllı aktör Riz Ahmed ve Çinli oyuncu Jiang Wen bulunuyor.

COCO

Disney, Coco filmiyle farklı kültürlere açılmaya başladığını net bir şekilde göstermişti. Meksika’da özel bir gün olan Day of the Dead temasına odaklanan film, geleneksel terimleri kullanarak izleyenlere bu günün neden kutlandığını gösteriyor, gelenekler hakkında bilgilendiriyor.

Mulan

Disney, 1998 yılında yaptığı animasyonla “Mulan’ın Balladı” adlı, kökeni 6. yüzyıla dayanan bir Çin efsanesini uyarlamıştı. Orijinal destanda olduğu gibi, ailesinin onurunu kurtarmak amacıyla, tanınmış bir savaş gazisi olan babasının yerine erkek kılığına girip, Hun ordularına karşı savaşan Hua Mulan adlı bir genç kızın hikâyesini anlatan animasyon, büyük beğeni toplamıştı. Disney, diğer tüm klasikleri gibi bu animasyonun da film uyarlamasını çekti ve Mulan geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Beyaz oyuncuların, beyaz olmayan rollerde rol aldığı film endüstrisine karşı düzenlenen “Tell Disney You Don’t Want A Whitewashed Mulan!” (Disney’e beyazlaştırılmış bir Mulan istemediğini söyle!) kampanyasının ardından Disney, başrolü canlandırması için Çinli bir aktris arayışına girdiğini duyurmuştu. Kast direktörlerinden oluşan bir ekip beş kıtayı ziyaret etti ve güvenilir dövüş sanatları becerileri, net İngilizce konuşma yeteneği ve “yıldız kalitesi” gibi kriterlere sahip yaklaşık 1.000 aday gördü. Neticede başrolü Liu Yifei kaptı.

Yazı: Ezgi Karaarslan

Yükleniyor...