Yeni Arcade Fire klibiyle çocukluğun savrukluğuna doğru

2000’lerin başından bu yana üretimlerine devam eden Kanada çıkışlı indie rock grubu Arcade Fire’ın 10 yeni parçayı buluşturan son numarası WE, 6 Mayıs’ta Columbia Records etiketiyle yayımlandı. İki şarkıyı birleştirerek tadımlık olarak ikrâm edilen “The Lightning I, II” videosunun ardından “Unconditional I (Lookout Kid)”  da kliplendi. 

Advertisement

Albümün sekizinci parçasının Beasts of the Southern Wild yönetmeni Benh Zeitlin imzalı klibi, dans eden şişme balonlar ve onlara eşlik eden çocuklardan oluşuyor. Arcade Fire kurucuları Régine Chassagne ve Win Butler çiftinin oğullarına bıraktığı duygulu bir mesaj âdeta.

Telefonla çekilmiş görüntülerle zenginleştirilen klipte parçanın içtenliğine uyum sağlayan hareketli kamera teknikleri kullanılmış. İşin çıkış noktası, insanlar arasındaki bağların zayıflamasıyla yaşanan kopukluk aslında.. Çocukluğun yumuşak zeminlerinde düşüp kalkma ve büyürken kendine inanma, çevreye güven duymayı öğrenme gibi deneyimleri hatırlatan şarkının videosu, bu sancılı sürece eğlenceli bir bakış sunuyor.

Deneysel dans titreşimlerine, synthpop sularına açıldığı son kayıtların ardından Arcade Fire’ı sonik özüne yaklaştıran WE, Yevgeny Zamyatin’in -George Orwell’in 1984’ünü de etkileyen- 1924 tarihli, aynı adlı romanından esinlenerek, neşeyi arayan bir hikâye anlatıyor. Şimdiye kadar yayımlanan kliplerin ortak noktası rüzgâra kapılmak, onunla şekil almaktı. Bakalım sırada ne var?

Yazı: Eftelya Koyuncu