Yeni bir biohacking belgeselimiz var: “Citizen Bio”

ABD’nin en popüler 4 biohackerı ile 28 yaşında gizemli bir şekilde ölü bulunan, transhümanizm aktivisti Aaron Traywick’i konu eden belgesel Citizen Bio, Showtime’da yayımlanacak.

Orphan Black’in yaratıcıları tarafından hazırlanan Citizen Bio’nun yönetmen koltuğunda; Eco-Prite: The Story of Paul Watson ve Canada in a Day belgesellerinin yönetmeni Trish Dolman oturuyor. 30 Ekim’de prömiyerini yapacak belgesele ilk bakışı sunan resmî fragman hemen aşağıda.

Biohacking nedir?

Tartışmalı olduğu kadar, gelecek ve teknoloji üzerine merak uyandıran Biohacking deneyleri; vücuda implant işlemiyle yerleştirilen çipler ve elektromanyetik cihazlar aracılığıyla DNA kodlarını değiştirmekten “kurşun geçirmez diyet” uygulamaya kadar çeşitlenebiliyor. Kulağa Cyberpunk evreninden bir terim gibi gelen Biohacking; teknoloji ilerledikçe değişen pratikleri olması nedeniyle, statik bir tanıma sahip değil. Genel anlamıyla, insan fizyolojisi ve genetiğini optimize etmeye yönelik yapılan deneylere Biohacking; bu deneyleri evinde kendi imkânlarıyla yapan insanlara da biohacker deniyor. Kendilerini insan ötesi seviyeye taşımak için ilaç şirketlerini beklemeye niyetli değiller.

Citizen Bio gibi, Biohacking ve biohackerlara odaklanan iki belgesel önerimiz daha var.

Unnatural Selection, 2019

Yapımcılar Joe Egender ve Leeor Kaufman’ın imzasını taşıyan 4 bölümlük Netflix dizisi, genetik mühendisliğinin çeşitli biçimlerinin yanı sıra araştırma ve kullanımının, toplumsal ve çevresel etkilerini araştırıyor. Belgeselin odağında Biohacking metodları ve gen değişimi uygulamaları var.

Gut Hack, 2017

12 dakikalık bu kısa belgesel; Amerikalı sanatçı, bilim insanı ve biohacker Josiah Zayner’ın yaptığı bir mikrobiyom deneyi üzerine. Deneyde Zayner, bir süredir şikayetçi olduğu bağırsak rahatsızlığını tedavi etmek için bir donörden aldığı örneği kullanarak vücudundaki bakterileri değiştiriyor.

Yazı: İpek Temizkan