Bant Mag. Mekan’da belgesel gösterimi: KAFKASYA’NIN MÜZİKAL LEHÇELERİ // MOUNTAINS OF TONGUES

Geçtiğimiz yıl The Sayat Nova Project, Güney Kafkaslar’a yaptıkları yolcukta bu eşsiz coğrafyanın duyulmayı bekleyen seslerini ortaya çıkarmak için yollara düşmüştü. A Hawk and  A Hacksaw’ın kurucusu olduğu  L. M.  Dupli-Cation plak şirketi de burada yapılan kayıtları Mountains of Tongues: Musical Dialects of the Caucasus adıyla yayınlamıştı ki çok geçmeden belgesel hali de hazırlandı. 29 Mart Cumartesi akşamı 18:00’de Bant Mag Mekan’da ücretsiz olarak gösterilecek olan bu belgesel için yerimiz kısıtlı olduğundan, rezervasyon yaptırmak için (en fazla iki kişilik) [email protected] adresine mail atmanız gerektiğini hatırlatırız.

Mountains of Tongues: Musical Dialects of the Caucasus‘un konusu hakkında daha detaylı bilgi için:

“Eylül 2012 ve Temmuz 2013 arasında köyler, kasabalar ve şehirler boyunca Güney Kafkasya’da yapılan bu kayıtlarda 50’den fazla müzisyen çalışılmış ayrıca geniş bir enstrüman yelpazesi de duymak mümkün.  On farklı dilden kayıtlar duyabileceğimiz Mountain of Tongues aynı zamanda müziğin diller arasındaki sınırları kaldırmaya yardımcı olan bir sanat çalışması olduğunu da gösteriyor. Ermeni, Azeri, Gürcü, Çeçen ve daha pek çok etnik kimliğin müziği yanı sıra onun içerisinde yer alan tarihi, gelenekleri ve sosyopolitik koşullara göre değişebilen enstrümental çalışmaları ortaya koyuyor.

Politik sınırları dikkate almadan Kafkas coğrafyasını anlatmaya çalışan The Sayat Nova Project Ben Wheeler, Stefan Williamson-Fa ve Anna Harbaugh tarafından Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın buluştuğu bir nokta olan Kafkas’lardaki zengin kültürel özellikleri ve müzikal diyalektiği koruma amacı taşıyor. Bu tanıdık olmayan, el değmemiş müzik ifade biçimlerinin ve parlayan şiirselliği müzik dinleyicisiyle paylaşıyor. “

M-of-T-2-A4web

29 Mart günü gösterime gelip hala devam etmekte olan Oscarlar sergisini de görebilirsiniz. Hatta Bant Mag. Mekan’da tadabileceğiniz çeşit çeşit çay ve kahveyi de deneyebilirsiniz, bekleriz!