Bir sesin büyüsü: Aretha Franklin belgeseli “Amazing Grace”den fragman

Aretha Franklin’in 1972 yılında bir kilisede kaydettiği Amazing Grace albümü, tüm zamanların en çok satan Gospel albümü olarak biliniyor. Franklin’in diskografisinde de özel bir yere sahip olan albümün kaydedildiği canlı performansı konu eden ve albümle aynı ismi taşıyan belgeselden tüyleri diken diken eden bir fragman geldi.

Uzun yıllardır hukuki meseleler sebebiyle vizyona girmeyi bekleyen Amazing Grace, 1972 yılının ocak ayında Los Angeles’taki New Temple Missionary Baptist Kilisesi’ndeki efsanevi performansa dair en kapsamlı materyal olacak. 2008’de hayatını kaybeden Sydney Pollack tarafından kaydedilen görüntüler üzerine kurulan belgesel, Alan Elliot tarafından hazırlanmış. Filmi, geçtiğimiz yaz hayatını kaybeden soul müzik efsanesi Aretha Franklin’in ailesine izleten Elliot ve ekibi, bu deneyimi “Herkes gülüyor, ağlıyor ve şarkılara eşlik ediyordu. Fazlasıyla duygusal bir andı.” sözleriyle tanımlıyor.

Aretha Franklin’in performansı ve şarkı söyleyişinin kilisede onu dinleyenlerin üzerinde yarattığı tesiri surat ifadeleri ve tepkilerle takip edebildiğimiz fragman aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir. Müzik tarihinin en güçlü seslerinden birinin, ardında bıraktığı en büyük mirasları arasında yer alan canlı performans albümünün hayata geçişini konu eden belgeseli izlemek için sabırsızlanmamak mümkün değil.