Yeni “Black Panther” filminde tanıdık bir sima: Michaela Coel

Geçen yılın en beğenilen televizyon işlerinden I May Destroy You’nun yaratıcı kadrosunda yer aldığı yetmezmiş gibi başrol performansıyla da harikalar yaratan Michaela Coel; modern yaşamda rıza gibi hassas bir konuyu ele alışındaki incelikle, keskin olduğu kadar yaratıcı kalemiyle ve kara mizahı anlatısına yedirebilme yetisiyle sayısız övgü toplamıştı. Her ne kadar Chewing Gum’dan beri radarımızda olsa da Hollywood tarafından yeni keşfedildiği anlaşılan oyuncu/yönetmen/senarist, geçtiğimiz günlerde açıklanan Emmy adaylıklarında tam 3 kategoride birden karşımıza çıktı. Şimdi ise yeni Black Panther filmiyle gündemimizde…

Variety’nin haberine göre, yaklaşık bir ay önce çekimlerine başlanan Black Panther: Wakanda Forever’ın kadrosuna eklenen son ismin Michaela Coel olduğu ortaya çıktı. Karakteri hakkındaki detaylar elbette sır gibi saklanmakta. Marvel cephesinden de konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmedi fakat kendisinin bu evrene pek yakışacağını düşündüğümüzü ve dişli bir karaktere hayat vermesini umduğumuzu şimdiden söyleyelim.

“Black Panther: Wakanda Forever”a dair ne biliyoruz?

Irk temsili konusunda yetersizliği tartışılan Marvel’ın ilk Siyah anlatısı olarak karşımıza çıkan Black Panther (2018) filmi, kısa sürede kültürel bir fenomene dönüşmüş ve dünya çapında 1.3 milyar dolarlık gişe hasılatı elde ederek çeşitli rekorların altına ismini yazdırmıştı. En İyi Film dâhil tam 7 kategoride Oscar adaylığı elde ettiğini, bunlardan 3 tanesiyle ödüle uzandığını da eklemeli.

Henüz 43 yaşında, kolon kanseri nedeniyle aramızdan ayrılan Chadwick Boseman’ın vefatının ardından yaratıcı ekibin nasıl bir hareket planı hazırladığı bilinmiyor fakat stüdyodan gelen çeşitli demeçlerle, filmin Boseman’a ve karakterine saygı duruşu niteliğinde olacağı işaret ediliyor. Emin olduğumuz tek şey ise oyuncunun –Star Wars filmlerinde Carrie Fisher’a yapıldığı gibi- dijital yöntemlerle role döndürülmeyeceği.

Bir kez daha Ryan Coogler’ın yönetmen, Joe Robert Cole’un senarist olarak dâhil olduğu Black Panther: Wakanda Forever için Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Letitia Wright, Daniel Kaluuya, Winston Duke, Florence Kasumba ve Angela Bassett rollerine dönüş yapacak. Cary Joji Fukunaga harikası Sin nombre’den veya Narcos: México’dan anımsanabilecek Tenoch Huerta’nın da önemli bir karaktere hayat vereceğine dair dedikodular var.