Yeni Fiona Apple albümü, 2000’lerin en iyisi mi?

Fiona Apple’ın sekiz yılın ardından yayımladığı ilk uzunçalar Fetch the Bolt Cutters, beş yıllık bir yaratım sürecinin ürünü. 17 Nisan’da Epic etiketiyle paylaşılan albüm geride kalan bir ayda övgü yağmuruna tutuldu. Film, dizi, müzik ve video oyunu değerlendirmelerinin gözde platformu Metacritic de bu anlamda hızını alamamış gibi görünüyor.Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple tarafından “Bunalımdan özgürlüğe adım atma albümü” olarak tanımlanıyor. Kayıtların büyük kısmı Apple’ın evinde, hatta GarageBand uygulamasında yapılmış. Albüm yayımlandığı günden bu yana Nina Simone, Tom Waits, Joni Mitchell gibi isimlerin klasik kayıtlarıyla kıyaslanıyor.

Ocak 2001’den bu yana kültür sanat meraklılarının sanal ortamdaki favori mekânlarının başında gelen Metacritic, 19 yıllık tarihi boyunca hiçbir albüme tam puan vermemişti. Şimdiye dek platformdan en yüksek puanı alan Wadada Leo Smith’in 2012 çıkışlı Ten Freedom Summers 100 üzerinden 99 puan alarak zirvedeki seyrini sürdürüyordu. Fakat bu albümü zirveden indiren Fiona Apple ve Fetch the Bolt Cutters oldu. Metacritic tarihinde bir ilke imza atıldı ve bu albüm 100 tam puanla “2000’lerin en iyi albümü” olarak listenin liderliğini ele geçirdi.

Fiona Apple ve Wadada Leo Smith’i bu listede Brian Wilson, Kendrick Lamar, Loretta Lynn, Nick Cave & The Bad Seeds ve OutKast gibi isimler takip ediyor. Listenin tamamına buradan göz gezdirebilirsiniz. 

Listeler ve albümler demişken, Bant Mag. arşivindeki yıl sonu listelerini bir araya getirerek büyük bir hizmete imza attığımız 2010’ların en iyi 500 albümü listesine de buradan ulaşabileceğinizi hatırlatalım!