Yeni bir Florence + the Machine albümü yolda mı?

Florence + The Machine geri dönüşünün yakın olduğuna dair gizemli ipuçları bırakmaya başladı. Grubun internet sitesinde üyeliği olan şanslı hayranlarının evlerine, Florence + The Machine tarafından üzerlerinde “Chapter 1” yazan mektup ve kartlar yollanmış.

Son stüdyo albümü High As Hope’u 2018 yayımlayan Florence Welch ve ekibi, yeni bir projenin yolda olabileceğini duyurmak için, bundan birkaç sene önce Radiohead ve Coldplay’in, daha yakın zamanda Father John Misty’nin de tercih ettiği, daha kişiselleştirilmiş hissettiren bir metot seçmiş: Fanlarına mektupla ulaşmak. Bir hayranın Twitter’da paylaşımı üzerine haberdar olduğumuz kadarıyla, mühürlenmiş pembe zarfların üstünde “Florence + Machine: Chapter 1” yazıyor. Zarfın içinde Florence Welch’in fotoğrafının görüldüğü bir oyun kartı mevcut, üzerinde de “KING” (Kral) yazmakta. Masalsı ve ruhani stilini bohem imajıyla zenginleştiren Welch’in kendini hatırlatmak için bu böyle gizemli bir yol seçmesi de pek şaşırtmıyor bir yandan. 

Florence + the Machine’in son uzunçalarından beri çok zaman geçse de aradaki yıllarda üretmeye devam eden grup, 2021’de Disney’in Cruella filminin soundtrack albümünden “Call Me Cruella”yla karşımıza çıkmıştı. 2022 yazında Oslo’daki Øya Festival, Berlin’de Tempelhof Sounds, Madrid’de Mad Cool olmak üzere dev festivallerin headlinerlarından olduklarını da biliyoruz.

Florence Welch’ten bir The Great Gatsby uyarlaması

Florence Welch’in yakın gelecekteki projeleri arasında The Great Gatsbynin müzikal uyarlaması da var. Müzikalin orijinal müzik ve sözlerini yazacak olan Welch, projeyle ilgili “Bu kitap hayatımın büyük bir kısmında bana musallat oldu. Edebiyatta en sevdiğim satırlardan bazılarını içeriyor.” demişti. Müzikallere büyük bir sevgi duyan müzisyen, F. Scott Fitzgerald’ın “kırık romantizmiyle de derin bir bağ” hissediyormuş. Müzikalin Thomas Bartlett’ın -namı diğer Doveman- da müziklerini içereceğini ve rejisinin Rebecca Frecknall’da olduğu biliniyor.

Yazı: Elif Öz