Yeni keşfedilen bir böcek türü adını Lady Gaga’dan ilhamla aldı: “Kaikaia gaga”

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi, etnomoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi Brendan Morris ve aynı üniversiteden etnomolog Christopher Dietrich, geçtiğimiz günlerde Zootaxa dergisinde yeni bir makale yayımladı. Makale ikilinin, çok fazla form çeşitliliğine sahip ve 40 milyon yıllık bir böcek türü olan treehopperların yeni keşfettikleri bir çeşidiyle ilgili. Nikaragua tropik yağmur ormanlarından gelen ve diğer treehopperlardan farklı olan bu böceğin antenleri, bacak kılları ve bir yüzü andıran ön klipeus bölgesiyle kendine özgü özellikler taşıdığı ve “Eski Dünya” türlerini çağrıştırdığı belirtiliyor.

Morris, “Daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyorlar” sözleriyle tanımladığı bu eşsiz canlının ismini, hayranı olduğu Lady Gaga’ya ithaf etti: “Kaikaia gaga”. Morris, bu ismi seçmesiyle ilgili Lady Gaga’nın kendine özgü ve gösterişli tarzına işaret ediyor ve “Eğer bir Lady Gaga böceği olacaksa, bu ancak bir treehopper olabilir. Lady Gaga’nın sıra dışı moda anlayışını ancak çılgın antenleri olan bu böcek taşıyabilir” diyor.

Fotoğraf: L. Brian Stauffer

Ayrıca Morris, Nikaragua’ya gidip bu muhteşem böcekler hakkında daha çok araştırma yapmak istediğini söylüyor. Kaikaia gaga’nın erkeklerinin ve yavrularının nasıl göründüğü, diğer hayvanlarla nasıl etkileşime girdiği, seslerinin nasıl olduğu bilinmiyor. Öyle ki Morris’in CNN’e verdiği bir demeçteki deyimiyle, Kaikaia gaga hakkında “aslında her şey” öğrenilmeyi bekliyor. 

Yazı: Mine Metin

Yükleniyor...