Yeni klip “Tabula Rasa” ve Björk dünyasından diğer haberler

Yeni Björk klibini beklemeye öyle bir değdi ki… 2017 tarihli enfes Utopia albümünde yer alan “Tabula Rasa” parçasının görsel eşlikçisi yayında.

Başkalaşım temalı klipte şekilden şekle giren Björk’ü izlerken insan ve doğanın âdeta başka bir dünyada buluşmasına tanıklık ediyoruz. Björk, klibi Alman sanatçı Tobias Gremmler ile birlikte yaratmış.

Gremmler, Björk’ün “akustik ve dijital dünyaların el sıkışması” olarak tanımladığı Cornucopia isimli multimedya prodüksiyonundaki dijital görselliğin sorumlusu. Nitekim video da 1 Haziran’a dek sürecek sekiz konserlik şovun New York The Shed’de 6 Mayıs’ta gerçekleşen prömiyerinin hemen ertesinde yayınlandı.

Björk, Instagram’dan yaptığı paylaşımda Gremmler ile Cornucopia için şarkılarının soyut görsel karşılıklarını yaratmak için 18 aylık bir çalışma yürüttüklerini yazmış. Björk’ün yönetmen olarak güçlerini birleştirdiği isim ise Lucrecia Martel. Ayrıca müzikal aranjmanlarını dijital teknolojinin nimetleri ve nefes kesen görsellerle buluşturan şovda kendisine kalabalık bir müzisyen kadrosu ve bir koro eşlik ediyor. İzlandalı sanatçının Cornucopia konserlerinde son sözü ise iklim mücadelesinin seyrini değiştiren ve Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’e bıraktığını öğreniyoruz.

Birkaç ay önce Björk’ün oynadığı ilk sinema filmi olan 1990 tarihli The Juniper Tree’nin 4k olarak restore edildiği haberini de almıştık. Nietzchka Keene’in yönetmenliğini üstlendiği ve aynı isimli Grimm Kardeşler masalına feminist bir yaklaşım getiren filmin çekimleri esnasında Björk henüz 24 yaşındaydı ve Debut (1993) isimli çıkış albümünü yayınlamamıştı. Restore edilen film, prömiyerini 10 Kasım 2019’da AFI Fest’te yapacak. Orijinal filmin fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.