Yeni Lynne Ramsay projesi “Polaris”ten ilk ipuçları

Britanya’nın bağrından kopup gelmiş Ratcatcher ve Morvern Callar ile bağımsız sinemanın güçlü seslerinden birine dönüşen, We Need to Talk About Kevin ve You Were Never Really Here’in ardından her işi merakla beklenen sinemacılar arasına adını yazdıran Lynne Ramsay’den yeni haberler var.

Geçtiğimiz günlerde -Cinema Jove olarak da bilinen- Valencia Uluslararası Film Festivali’nin konukları arasında yer alıp Luna de Valencia Ödülü’ne layık görülen yönetmen, El Espanol’a verdiği röportajda yeni projesinden ilk ipuçlarını vererek heyecan dalgası yarattı. Ramsay ile Joaquin Phoenix bir kez daha güçlerini birleştiriyor, üstelik onlara bu sefer Rooney Mara da eşlikçi!

İsmi Polaris olarak açıklanan film için oldukça özgün bir fikir bulduğunu düşündüğünü, bunun her şeyi daha da zorlaştırdığını ama Joaquin Phoenix ile tekrar bir araya geleceği için çok heyecanlı olduğunu belirttiği söyleşide Ramsay, ayrıca Phoenix için şu sözleri kuruyor: “O delinin teki ama tanıştığım en iyi oyuncu. Sette yaptığı her şeyin bir sebebi var.” 

Seks ticareti için kaçırılan bir çocuğu çetelerin elinden kurtarmaya çalışan, geçmiş travmaları tüm benliğini sarmış Joe’nun etrafında şekillenen öyküsüyle You Were Never Really Here, ikilinin ilk iş birliği olarak büyük ses getirmiş; kimilerince “21. yüzyılın Taxi Driver’ı” olarak nitelendirilmişti. 70. Cannes Film Festivali’nde Ramsay’e En İyi Senaryo, Phoenix’e En İyi Erkek Oyuncu ödülleri getirmesini; Bağımsız Ruh ve BAFTA’dan aldıkları adaylıkları saymıyoruz bile.

Son olarak Brigitte isimli kısa metraj belgesel çeken Lynne Ramsay; Stephen King’in The Girl Who Loved Tom Gordon isimli romanı ve Margaret Atwood’un bir kısa öyküsünü uyarlamak için de çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla Polaris’i yakın zamanda izlememiz mümkün olmayabilir.

Rooney Mara ile Joaquin Phoenix’in önceki ortaklıkları

Kişisel yaşamlarında da partner olan Rooney Mara ile Joaquin Phoenix, Polaris’ten önce 4 kere daha beraber çalışma şansı buldular. O filmleri kısa kısa anımsadık.

Her (2013)

Yönetmen: Spike Jonze

Phoenix, uzun bir ilişki sonrası kalbi kırılan, aradığı aşkı gelişmiş bir işletim sisteminde bulan Theodore; Mara ise kahramanımızın unutamadığı eski sevdiceği Catherine rolünde.

Mary Magdalene (2018)

Yönetmen: Garth Davis

Mara, yeni bir hayat arayışındayken kendini Kudüs’te, Hristiyanlık’ın doğuşunun ortasında bulan Magdalalı Meryem’i canlandırıyor. Phoenix de İsa’ya hayat veriyor.

Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot (2018)

Yönetmen: Gus Van Sant

Genç yaşta geçirdiği trafik kazasının ardından yürüme yetisini tamamen kaybeden karikatürist John Callahan’ın gerçek öyküsü. Phoenix, Callahan; Mara ise onun terapisti Annu suretinde.

Dominion (2018)

Yönetmen: Chris Delforce

Hayvan dostlarımızın maruz kaldığı sistematik istismar sürecini göstererek bu konuda duyarlılık oluşturmayı hedefleyen belgeselde, aktivist kimlikleriyle de tanıdığımız Mara ve Phoenix anlatıcı görevinde.

Yükleniyor...