Yeni Monopoly setinde sesli asistan özelliği var

Monopoly oyununun yol açtığı tatsız tartışmalara çoğumuz aşinayızdır. Oyunun en son geliştirilen versiyonunda, hile yapmasından en çok korktuğumuz bankacı oyuncunun yerini sesli asistan özelliği taşıyan akıllı bir banka alıyor.

Son zamanlarda Siri, Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanların daha yaygın hale gelmesiyle bu teknolojilerle benzer özellikler taşıyan birçok kutu oyunu piyasaya sürüldü. Fakat bunların çoğu akıllı telefon ya da hoparlör ile çalıştığı için hem erişimi kısıtlıyor hem de oyunları çocukların oynaması halinde gizlilik sorunlarını gündeme getiriyor. Bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla Hasbro, Monopoly’nin en son versiyonuna internet bağlantısı, bluetooth vs. gerektirmeyen bir otomatik bankacı ekledi.

Otomatik bankacı, Monopoly amblemi olan şapkanın oyun tahtasının merkezine yerleştirilmesi ile aktive oluyor. Şapkada ses ayırt etme teknolojisi olmadığı için her bir oyuncu kendisine piyon seçer gibi şapkanın üzerindeki bir butonu seçiyor. Butonlar aracılığıyla bankanın tanıyacağı oyuncular, bankaya “otel kur” veya “borç öde” gibi sesli komutlar veriyor.

Yeni versiyon Monopoly, Amerika’da 1 Temmuz 2019’da piyasaya sürülecek. Beklenildiği şekilde olursa bu yeni teknolojiyle oyuncular, para saymak ya da borç hesaplamak gibi matematiksel işlemlerle zaman kaybetmeyecek ve oyun daha hızlı ilerleyecek. Değişmeyecek bir şey varsa o da fazla rekabetten çıkan kavga gürültü olabilir.

(Yazı: Cansu Çubukçu)