Yeni sezonda sahnedekilere yakın bakış

Alternatif ekiplerin giderek güçlendiği, metinlerin özenle seçildiği, çevrildiği ve sahneye konduğu özel tiyatrolarda en merak ettiklerimizi, bu sezon neleri ve kimleri izleyeceğimizi derledik.


Yazı: Hande Sönmez

Klan
Çağdaş tiyatro sahnesinin en yetenekli isimlerinden biri olan Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı Klan’da Esra Dermancıoğlu ve Halil Babür yer alıyor. Bir Tebdil-i Mekan yapımı olan oyunun rejisi ise Ayşenil Şamlıoğlu’na emanet.

Evlat
Fransa’nın genç ve yetenekli yazarı Florian Zeller’ın kaleme aldığı Evlat, 4 Ekim’de İbrahim Çiçek rejisiyle sahnelenmeye başlıyor. Hira Tekindor’un çevirisini üstlendiği oyunda; Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Şükran Ovalı, Esra Bağışgil ve Burakcan Doğan yer alıyor.

Yak Bunu
Geçen sezon Broadway’de en dikkat çekici oyunlar arasında yer alan ve kadrosunda Adam Driver gibi bir ismi barındıran Burn This; Yak Bunu adıyla ekimde Türkiye’de sahnelenmeye başlıyor. Sami Berat Marçalı’nın rejisiyle Toy İstanbul’da temsillerine başlayacak olan oyunda; Büşra Develi, Hakan Kurtaş, Sertan Erkaçan ve Topark Can Adıgüzel yer alıyor.

Hipokrat
Canan Ergüder ve Kenan Ece gibi iki iyi oyuncuyu bu sezon bir araya getiren oyun ise bir yerli metin olan Hipokrat. Erdi Işık’ın kaleme aldığı oyun; genç ve üretken yönetmenlerden Kayhan Berkin tarafından yönetiliyor. Sezon içinde yine Toy İstanbul’da izlenebilecek.

Kreutzer Sonat
Rus yazar Tolsoy’un Beethoven’ın Kreutzer Sonata eserinin ardından kaleme aldığı Kreutzer Sonat, Versus Tiyatro prodüksiyonu ve Kayhan Berkin rejisiyle sahnelenecek. Ahmet Rıfat Şungar’ın tek kişilik performansı ekim ayından itibaren izlenebilecek.

Yeni Bir Şarkı
Yeni sezonda Moda Sahnesi programına baktığımızda ise; Melis Birkan ve Caner Cindoruk’un yer aldığı Yeni Bir Şarkı öne çıkıyor. Hiroşima Sevgilim gibi pek çok iz bırakan eserin yazarı Marguerite Duras’ın kaleme aldığı Yeni Bir Şarkı, Kemal Aydoğan rejisiyle sahnelenecek.

Aşk Geçmişim
Tatlı Ekşi Tiyatro’nun ilk prodüksiyonu Aşk Geçmişim, Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu’lu kadrosuyla dikkat çeken oyunlardan. Başarılı oyuncu ve yönetmen Tuğrul Tülek’in yönetmenliğini üstlendiği oyun İskoç yazar Daniel Craig Jackson tarafından BBC Radio için kaleme alınmış.

Hedda Gabler
Norveçli yazar Henrik Ibsen’ın çok sevilen oyunlarından Hedda Gabler; yeni sezonda Mehmet Birkiye’nin rejisiyle sahnede olacak. Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Yeşim Koçak, Tolga Çiftçi, Nazan Diper ve Merve Satılan’ın oyuncu kadrosunda yer aldığı oyun ekim ayından itibaren izlenebilecek.

Sahibinden Kiralık
Türkiye tiyatrosuna Kırmızı Yorgunları, Gayrıresmi Hürrem, Bakarsın Bulutlar Gider gibi pek çok eser kazandırmış olan Özen Yula’nın kaleme aldığı Sahibinden Kiralık; Türkiye’de ilk kez biriken rejisiyle sahneleniyor. Meral Çetinkaya, Ozan Güçlü, Yusuf Sefaoğlu, Semi Sırtıkkızıl, Zeynep Su ve Ertuğrul Aytaç Uşun’un yer aldığı oyun; 26 Kasım’da İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapacak ve sonrasında Toy İstanbul’da temsillerine devam edecek.

Westend
DasDas’ın yeni sezondaki ilk oyun müjdesi Tülin Özen, Mert Fırat, Volkan Yosunlu, Ece Çeşmioğlu, Evren Bingöl ve Pervin Bağdat’ı buluşturan Westend oldu. Alman yazar Moritz Rinke’nin kaleme aldığı oyunu Hakan Savaş Mican yönetiyor. Eylül sonundan itibaren DasDas Sahne’de izlenebilecek.

Daha İyi Günlerimiz Olmuştu
Oyun Atölyesi’nin yenisi Macar yazar Szabolcs Hajdu’nun Daha İyi Günlerimiz Olmuştu oyunu olarak açıklandı. Muharrem Özcan’ın rejisiyle izleyiciyle buluşacak olan oyunda Tuna Kırlı, İpek Türktan Kaynak ve Pınar Çağlar Gençtürk gibi isimler sahnede olacak.