EMWAP Festivali bu akşam “Şarapnel: Katliamın 34 Parçası” oyunuyla son buluyor

Belçika, Hollanda, İngiltere ve Türkiye’den çeşitli oluşumların işbirliği ile düzenlenen EMWAP Festivali (European Middle West Arts Project/Avrupa Orta Batısı Sanat Projesi), bu akşam Talimhane Tiyatrosu’nda sona eriyor. Yönetmenliğini Mehmet Ergen’in üstlendiği Şarapnel: Katliamın 34 Parçası oyunu saat 20:30’da başlayacak.

İngiliz yazar Anders Lustgarten’in senaryosunu yazdığı oyun, Roboski katliamını konu ediyor. Oyunun basın bülteninde yer alan tanıtımı şöyle:

Aralık 2011. İnsansız bir hava aracından çekilmiş video kayıtlarını izleyen Pentagon görevlileri bir insan kalabalığı görüyorlar: Türkiye-Irak sınırını geçen olağan güzergâhlarını katırlarıyla birlikte adımlayan silahsız kaçakçılar. Saatler sonra Türk Silahlı Kuvvetleri topluluğun üzerine bombalar yağdırıyor. 34 sivil öldürülüyor.

Roboski katliamı “teröre karşı savaş”ın en tartışmalı bölümlerinden birini oluşturuyor. Anders Lustgarten’ın bu trajedinin parçalarını bir araya getiren ürkütücü yeni oyunu bir katliamın nelerden meydana geldiğini sorma cesaretini gösteriyor.

Şarapnel kötücül emirlerle yas dolu anmalara dair bir hikâye. Modern savaş durumunun haliyle ilgili son derece zorunlu ve güçlü bir kavrayış.

“Sömürge olmaktan mutluluk duyan bir halk yoktur.
Hiçbir zaman olmadı ve hiçbir zaman olmayacak.
En temel yanılgımız budur.”