Yeni sezonda yolunu gözlediğimiz 20 yerli film!

Sonbahar gelip gişe avcısı filmler salonları doldurmadan ve Adana, Antalya gibi yerli sinemanın en yeni örneklerinin ilk kez izleyici ile buluştuğu festivaller henüz başlamadan önce, bu sezon festivaller ve vizyonda karşımıza çıkacak olan, uzun zamandır yeni işlerini merakla beklediğimiz yönetmenler ya da ilk filmleriyle gelen yeni isimlerin çektiği veya kalabalık oyuncu kadrolarıyla dikkat çeken 20 filmi sizler için sıraladık!

bluka

ABLUKA: İlk filmi Tepenin Ardı ile yurtiçi ve yurtdışında büyük başarı, ödül ve övgü toplayan Emin Alper’in uzun süredir üzerinde çalıştığı son filmi, önümüzdeki günlerde Venedik’te Altın Aslan için yarıştıktan sonra Adana’da Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

ALİ BABA VE YEDİ CÜCELER: Geçtiğimiz sezon Pek Yakında’sını izlediğimiz Cem Yılmaz’ın bir kez daha oyuncu, senarist ve yönetmen kimlikleriyle karşımıza çıkacağı yeni filminin, ekim ayındaki vizyon tarihi biraz daha ileri atıldı.

ANA YURDU: Senem Tüzen’in merakla beklenen ilk filmi, bu yılki Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda dünya prömiyerini yapıp, Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak. Sonrasında ise Adana’da Altın Koza yarışında yer alacak.

nnemin yarasi

ANNEMİN YARASI: Çok Filim Hareketler Bunlar ve Silsile’nin ardından bir kez daha BKM çatısı altında çalışan genç ve yetenekli yönetmen Ozan Açıktan, başrollerini Ozan Güven, Meryem Uzerli ve Bora Akkaş’ın paylaştığı yeni filminde acı bir arayış hikayesine imza atıyor.

BANKASI: Her yeni filmiyle hayran kitlesini zevkten dört köşe eden nevi şahsına münhasır senarist-yönetmen Onur Ünlü, uzun süredir gerçekleştirmeye çalıştığı –ve muhtemelen adı değişecek- yeni filminde epey kalabalık bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyor.

BULANTI: Bir daha herhangi bir ulusal festivalde filmini yarıştırmayacağını, son filmi Yeraltı ile kazandığı ve kazanamadığı ödüller sonrasında ilan eden yönetmen Zeki Demirkubuz’un uzun süredir beklenen ve adı Kor’dan Bulantı’ya dönüşen son filmini ekim ayının başlarında vizyonda görebileceğiz.

dolanma

DOLANMA: Geçtiğimiz yıl Antalya Film Forum’un Work in Progress bölümünde yer alan ve geçtiğimiz hafta ana yarışmada yer aldığı Saraybosna Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, Tunç Davut imzalı bu ilk film, önümüzdeki ay Adana’da da yarışacak.

KAR KORSANLARI: Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren ve sonrasında çıkan olaylar sonucu iptal edilen İstanbul Film Festivali ulusal yarışmasında yer almasına rağmen Türkiye prömiyerini gerçekleştiremeyen Faruk Hacıhafızoğlu imzalı bu ilk film de Adana’nın Altın Koza yarışmacıları arasında.

KASAP HAVASI: Başrollerini İnanç Konukçu, Şenay Gürler ve Levent Ülgen’in paylaştığı, senarist-yönetmen-yapımcı Çiğdem Sezgin’in ilk uzun metrajlı sinema filmi olan yapım, dünya prömiyerini önümüzdeki Adana Altın Koza’da gerçekleştirecek.

KÖTÜ KEDİ ŞERAFETTİN: Uzun yıllara yayılan bir prodüksiyon süreci ve türlü zahmetlerle nihayet tamamlanmaya yaklaşılan bu Türkiye’nin en meşhur çizgi kahramanının ilk üç boyutlu animasyon filmi, kasım ayının ortalarında nihayet vizyona giriyor.

kumes

KÜMES: Oyuncu Ufuk Bayraktar’ın geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapamayan ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi, başroldeki Hasibe Eren’in performansıyla da ilgi çekeceğe benziyor.

MİSAFİR: Yapımcı-yönetmen Mehmet Eryılmaz’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve dünya prömiyerini Montreal Film Festivali’nde gerçekleştirecek yeni filmi, Montreal’in ardından Adana’da yarışacak.

NEFESİM KESİLENE KADAR: Geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde dünya prömiyerini gerçekleştiren Emine Emel Balcı imzalı bu ilk film, İstanbul Film Festivali’nde yapamadığı Türkiye prömiyerini Adana’da gerçekleştirecek.

RÜZGARIN HATIRALARI: Geçtiğimiz yıl Antalya Film Forum’un Work in Progress ödülünü kucaklayan, dünya prömiyerini ise Montreal Film Festivali’nde gerçekleştirecek bu yeni Özcan Alper filminde Onur Saylak, Tuba Büyüküstün ve Kevork Malikyan gibi isimler başlıca roller paylaşıyor.

SAKLI: Yönetmen Selim Evci’nin başrolleri İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen, Türkü Turan, Pelin Akil ve Bala Atabek gibi isimler arasında paylaştırdığı yeni filmi, Montreal’in ardından Adana’da Altın Koza ödülü için yarışacak.

sarmasik

SARMAŞIK: İlk filmi Gişe Memuru ile ödül ve övgü toplayan Tolga Karaçelik’in dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nin dünya filmleri yarışmasında gerçekleştiren yeni filmi, başroldeki Nadir Sarıbacak’ın performansıyla parlamasının yanı sıra, önümüzdeki Adana Film Festivali’nin de iddialı yarışma filmlerinden biri.

TOZ BEZİ: Dünya prömiyerini önümüzdeki ay gerçekleştirilecek Adana Film Festivali’nde yapacak olan Ahu Öztürk imzalı bu ilk filmin başrollerinde Asiye Dinçsoy,  Nazan Kesal ve Serra Yılmaz yer alıyor.

YARIM: Yönetmenliğini Çağıl Nurhak Aydoğdu Kılıç’ın üstlendiği ve ilginç hikayesiyle dikkat çeken bu ilk film, dünya prömiyerini Adana Film Festivali’nde gerçekleştirecek filmler arasında.

YEMEKTEYDİK VE KARAR VERDİM: Oyuncu Görkem Yeltan’ın ilk yönetmenlik denemesi, kalabalık bir ailenin üyelerini merkez alıyor ve oyuncu kadrosunun performanslarıyla dikkat çekiyor.

yok artik

YOK ARTIK!: Oyuncu, senarist, yapımcı, yönetmen Caner Özyurtlu’nun imzasını taşıyan ve Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil, Serkan Keskin, Demet Evgar, Çağlar Çorumlu, Murat Akkoyunlu gibi isimler başta olmak üzere epey kalabalık bir oyuncu kadrosunu bir araya getiren filmin senaryosu karikatürist Serkan Altuniğne’nin imzasını taşıyor.