Yeni Studio Ghibli filminden ilk görüntüler

Kurucularından Hayao Miyazaki, How Do You Live isimli gizemli projesi üzerinde çalışadursun; oğlu Gorô Miyazaki’nin Studio Ghibli çıkışlı yeni filmi Aya and the Witch’den ilk kareler gün yüzüne çıktı. Hem de çok büyük bir sürprizle! Gelen ilk görüntülerle, geleneksel animasyon yöntemi kullanmasıyla ün kazanmış stüdyonun, ilk CGI destekli çalışmasını izleyeceğimiz anlaşılıyor.2006 yapımı Tales From Earthsea ve 2011 yapımı From Up On Poppy Hill’in ardından üçüncü kez yönetmen koltuğuna geçen Gorô Miyazaki, yetim olarak büyüyen Aya’nın öyküsünü seyirciyle buluşturacak. Aya, gizemli bir cadı tarafından evlat edinilir ve ürkütücü yeni evine taşınır. Küçük kız bu durumdan korkmayacak ve cadıya kimin daha güçlü olduğunu gösterecektir. Bu sene pandemi nedeniyle gerçekleşemeyen Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisinde yer almasıyla da beklentileri yükselten yapım, bir diğer Ghibli filmi olan Howl’s Moving Castle’ın yazarı Diana Wynne Jones’un Earwig and the Witch isimli romanından uyarlandı. Görsellerde ayrıca, Kiki’s Delivery Service filmindeki Jiji’ye oldukça benzer bir kedinin de yer alması dikkat çekiyor.

Hayao Miyazaki’nin de filmin üretim aşamasına katkıda bulunduğu, hatta ilk başta projeyi kendisinin çekmeyi düşündüğü belirtildi. Geçtiğimiz aylarda erişime açılan 10 Years with Hayao Miyazaki belgeselinde oğlunun ilk filmi Tales from Earthsea’yi yetersiz bulan yönetmenin, filmin galasında salonu terk ettiğine şahit olmuştuk. Hayao Miyazaki’nin dürüst eleştirilerini oğlundan dahi sakınmadığına, bir kez daha şüphemiz bulunmuyor.

Studio Ghibli filmleri içerisinde CGI teknolojisi kullanmasıyla oldukça ayrıksı bir yerde duracak Aya and the Witch, hayranlar tarafından ilgiyle karşılanmış gibi görünüyor. Kimileri bu yeni gelişmeden oldukça heyecan duyarken, CGI kararına köklü Ghibli geleneği nedeniyle temkinli yaklaşanlar da mevcut… Japonya televizyonlarında kış aylarında yayımlanacak yapımın, uluslararası gösterim tarihlerini heyecanla bekliyor ve sizi filmden karelerle baş başa bırakıyoruz.

Yazı: Merdan Çaba Geçer