Yeni “The Tragedy of Macbeth” tadımlığı ile bir klasiğin tekinsiz sularında

Joel Coen’in bu kez kardeşi Ethan Coen olmadan yönetmen koltuğuna oturduğu The Tragedy of Macbeth, gerek bu solo üretim gerek künyesinde yer alan isimler nedeniyle sezonunun en merakla beklenen işlerinden. Başrollerde Denzel Washington ve Frances McDormand gibi iki yıldız isim yer alıyor; müzikler Coenler’in pek sevdiği bestecilerden Carter Burwell, siyah beyaz sinematografi ise sık sık işbirliği yaptıkları görüntü yönetmeni Bruno Delbonnel’in ellerinden çıkma.

Geçtiğimiz ay ilk görüntüleriyle yüzünü gösteren filmden süresi kısa, tesiri kuvvetli bir tanıtım daha, A24’un sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. 30 saniyelik videoda Ethan Coen’in yarattığı tekinsiz atmosfere yoğun davul ritimleri, iktidar sembolü boş bir taht ve üç uğursuz figür eşlik ediyor.

Prömiyeri 59. New York Film Festivali’nde yapılan The Tragedy of Macbeth’e geri dönüşler, o günden bu yana çok büyük oranda olumlu durumda. Variety’den Owen Gleiberman, kesinlikle baştan çıkaracak bir deneyim olduğunu söylerken; The Evening Standard’tan Charlotte O’Sullivan filmi “Uyanmak istemeyeceğiniz bir kâbus” olarak nitelendiriyor.

Bilindiği üzere William Shakespeare’in en önemli trajedilerinden biri olan, ilk kez 1606’da sahnelendiği düşünülen Macbeth; yazarın pek sevdiği hırs, güç ve sadakat gibi izlekleri işlemekte. Filmde meşhur generale Washington, eşi Lady Macbeth’e McDormand hayat verecek. Kadroda ayrıca Bertie Carvel, Alex Hassell, Corey Hawkins, Kathryn Hunter, Harry Melling ve Brendan Gleeson isimlerine rastlamaktayız.

A24 çatısı altında çekilen filmin önce sinema salonlarını ziyaret etmesi, 14 Ocak 2022’de ise AppleTV+’da erişime açılması bekleniyor. Coen’in 4, McDormand’ın 4, Washington’ın 2 Oscar sahibi olduğunu göz önünde bulundurursak; filmin ödül sezonunda sıkça karşımıza çıkacağını da tahmin etmek güç değil.